Sunday, 16 October 2016





Directions (1-5): Find the missing numbers in the given series :

1. 7, 16, 45, 184, 915, _

A. 4560
B. 5640
C. 5496
D. 5696
E. None of these

Sol. 7*2 + 2 = 16
    16*3 - 3 = 45
    45*4 + 4 = 184
   184*5 - 5 = 915

   915*6 + 6 = 5496

2. 11, 20, 38, 74, _

A. 156
B. 164
C. 146
D. 142
E. None of these

Sol. 20 - 11 = 9*1
     38 - 20 = 9*2
     74 - 38 = 9*4

     X - 74 = 9*8
     X = 72 + 74 = 146  

3. 15, 21, 38, 65, 101, _

A. 146
B. 150
C. 145
D. 164
E. None of these

Sol. 21 - 15 = 6
     38 - 21 = 17
     65 - 38 = 27
     101 - 65 = 36

 Now subtracting these differences,
     17 - 6 = 11
     27 - 17 = 10
     36 - 27 = 9

     x - 36 = 8
     x = 44

Now adding this to 101 we will get te next term,

= 101 + 44 = 145

4. 24, 28, 19, 35, 10, _

A. 45
B. 59
C. 46
D. 64
E. None of these

Sol. 24 + 2^2 = 28
     28 - 3^2 = 19
     19 + 4^2 = 35
     35 - 5^2 = 10

     10 + 6^2 = 46

5. 12, 19, 35, 59, 90, _

A. 117
B. 127
C. 147
D. 107
E. None of these

Sol. 19 - 12 = 7
     35 - 19 = 16
     59 - 35 = 24
     90 - 59 = 31

Now subtracting the differences,
     16 - 7 = 9
     24 - 16 = 8
     31 - 24 = 7

     x - 31 = 6
     x = 37

Adding this to 90, we get the next term,

= 90 + 37 = 127

6. Find the probability that a number from 1 to 300 is divisible by 3 or 7 ?

A.37/75
B.32/75
C.36/75
D.28/75
E.26/75

Sol. Multiples of 3 = 100
       Multiples of 7 = 42
       Multiples of both 3 and 7 or the multiple of 21 = 14

Total no. of favorable cases = (100 + 42 - 14) = 128

Total no. of cases = 300

Thus, Probability = 128/300 = 32/75.

7. 14 men can do a work in 18 days ,15 women can do a work in 24 days. If 14 men work for first three days and 10 women work after that for three days find the part of work left after that?

A.3/4
B.1/4
C.1/2
D.1/6
E.1/5

Sol. In 1 day 14 men will do = (1/18)th work
       In 3 days 14 men will do = (1/18)*3 = (1/6)th work.

In 1 day 15 women will do = (1/24)th work
In 3 days 15 women will do = (1/24)*3 = (1/8)th work
In 3 days 10 women will do =(1/8)*(10/15) = (1/12)th work

Thus work left will be,

= 1-(1/6 + 1/12)
=3/4.

8. Perimeter of a rectangle is x and circumference of a circle is 8 more than the perimeter of the rectangle. Ratio of radius of circle and length of the rectangle is 1:2 and ratio of length and breadth of rectangle is 7:3. Find the length of the rectangle?

A. 14
B. 21
C. 28
D. 35
E. 7

Sol. Given,

2*(l+b) = x
where l = length
And b = breadth

Also given,

2*3.14*r = x + 8         ( circumference of the circle = 2*3.14*r)
Where r = radius of the circle

2*3.14*r = 2*(l+b) + 8

Also given,
l/b = 7/3
b = 3*l/7
also,
r/l = 1/2
r = l/2

Using both these values,

2*3.14*l/2 = 2*(l + 3l/7) + 8

Solving we get,

Length of the rectangle = l = 28.

9. A invest on some scheme at 5% and B at 3% for two year. If the total sum invested by A and B is 4000 and the simple interest received by both is same then find the amount invested by A ?

A.1300
B.1500
C.2500
D.2700
E.2100

Sol. Lets assume amount invested by A is 'x'
Then amount invested by B will be (4000-x).

S.I. received by A = (p*5*2)/100
S.I. received by B = ((4000-p)*3*2)/100

As given both interests are same, thus,

(p*5*2)/100 = ((4000-p)*3*2)/100

Solving,

p = Rs 1,500.

10. Two trains crosses each other in 14 sec when they are moving in opposite direction, and when they are moving in same direction they crosses each other in 3 minute 2 sec. Find the speed of the faster train by what percent more than the speed of the slower train?

A.16.67%
B.17.33%
C.16.33%
D.17.67%
E.18.33%

Sol. Lets assume speed of faster train be 'a' m/sec.
And assume speed of slower train be 'b' m/sec and its length to be 'x' metres.

Now, keeping slower train stationary, relative speed of faster train will be (when both in opp. direction) (a+b) m/sec and distance to cover will be 'x' metres.

14 = x/(a+b)

Similarly when both in same direction, relative speed of faster train will be (a-b) m/sec and distance to cover will be 'x' metres.

182 = x/(a-b)                 where (3min 2sec = 182 seconds)


Now dividing the two equations,

182/14 = (a+b)/(a-b)

Solving,

a/b = 7/6

Now % by which speed of faster train is more w.r.t. slower train is,

= [(a-b)/b]*100

Simplifying this,

= (a/b - 1)*100

Thus putting the value in the eqn.

= (7/6 - 1)*100

= 16.67 %.

Directions (11-15): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and give answer

(1) if x > y
(2) if x >=y
(3) if x < y
(4) if x <=y
(5) if x = y or relationship between x and y cannot be established.

11 I. 3x^2 - 22x + 7 = 0
     II.y^2 - 15y + 56 = 0

Sol. Solving quadratic 1 and 2,

    x= 1/3, 7
    y= 7,8

Thus, x<=y

12 I. 2x^2 - 17x + 36 = 0
   II. 2y^2 - 19y + 44 = 0

Sol. Solving quadratic 1 and 2,

    x= 9/2, 4
    y= 11/2, 4

Thus, x<=y

13.I. x - 169^0.5 = 0
   II.y^2 - 169 = 0

Sol. Solving quadratic 1 and 2,

    x= 13
    y=-13, 13

Thus, x>=y

14 I. 3x^2 + 20x + 25 = 0
     II. 3y^2 + 14y + 8 = 0

Sol. Solving quadratic 1 and 2,

    x= -5/3, -5
    y= -2/3, -4

Thus, no relation can be established.

15 I. 3x^2 + 5x + 2 = 0
     II. 3y^2 + 18y + 24 = 0

Sol. Solving quadratic 1 and 2,

    x= -2/3, -1
    y= -2,-4

Thus, x>y.

Directions (16-20): What should come in the place of question mark (?) in the questions given below, 

16. 40% of 265 + 35% of 180 = 50% of ?+ ?% of 80

Sol. Solving this,

x = 130
 
(a) 80 
(b) 95.5
(c) 130 
(d) 125.5 
(e) 115

17. (0.25×0.16)^0.5 of 15/7 = ?

Sol. Solving this,

x=0.43

(a) 0.43
(b) 0.76
(c) 0.91
(d) 0.20
(e) 0.62

18.?/529=324/?

Sol. Solving this,

x= 414

(a) 404
(b) 408
(c) 410
(d) 414
(e) 416

19.(682% of 782) ÷ 856 =?

Sol. Solving this,

x = 6.25

(a) 4.50
(b) 10.65
(c) 2.55
(d) 8.75
(e) 6.25

20. 15.5% of 850 + 24.8% of 650 = ?

Sol. Solving this,

x = 295

(a) 295
(b) 330
(c) 270
(d) 375
(e) 220

For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

Related Posts:

  • Reading Comprehension for SSC CHSL/CGL 2017 Directions (1-5): In this section, you have one short passage.  After this passage, you will find several questions based on the passage. First, read Passage, and answer the questions based on it. Our home stood … Read More
  • History Quiz-38 for SSC CHSL / CGL 2016-17 Q1. In which of the following group of provinces were the Congress Ministries not formed after the elections in 1937? (a) central Provinces, Bihar and NWFP, (b) Punjab, Sind and Bengal, (c) Bombay, Madras and Orissa, … Read More
  • SBI PO Prelims 2017 - 45 Days Study Plan SBI PO Recruitment 2017-18 brings a golden opportunity for every banking aspirant for the year 2017. So, we at crackbankexam give you a well prepared 45 days study plan to crack SBI PO Prelims 2017… Read More
  • Important Static Awareness Questions for all bank exams Q1. Where is the permanent secretariat of the SAARC?(a) Kathmandu(b) Islamabad(c) New Delhi(d) Colombo(e) None of the aboveQ2. Which is the India's largest and the oldest museum?(a) Allahabad Museum(b) National Museum,… Read More
  • Reading Comprehension for IBPS PO / SBI PO 2017 Directions (1-15): Read the following passage carefully and answer the questions given below it. Certain words/expressions are given in bold in the passage of help you locate them while answering some of the questions: … Read More

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts