Friday, 11 November 2016





Directions(1-5): Find the missing numbers in the given series:

1. 41, 42, 45, 54, 81, _

A. 158
B. 160
C. 162
D. 164
E. None of these

Sol. 41 + 3^0 = 42
     42 + 3^1 = 45
     45 + 3^2 = 54
     54 + 3^3 = 81
     81 + 3^4 = 162

2. 5, 4, 7, 20, 79, _

A. 390
B. 398
C. 394
D. 395
E. None of these

Sol. 5*1 - 1 = 4
     4*2 - 1 = 7
     7*3 - 1 = 20
    20*4 - 1 = 79
    79*5 - 1 = 394

3. 12, _, 6, 9, 18, 45

A. 12
B. 6
C. 8
D. 15
E. None of these

Sol. 12*0.5 = 6
      6*1   = 6
      6*1.5 = 9
      9*2   = 18
     18*2.5 = 45

4. 164, 84, 44, 24, 14, _

A. 12
B. 9
C. 8
D. 15
E. None of these

Sol. 164 - 80 = 84
      84 - 40 = 44
      44 - 20 = 24
      24 - 10 = 14
      14 - 5  = 9

5. 350, 334, 366, 318, _, 302

A. 376
B. 382
C. 386
D. 390
E. None of these

Sol. 350 - 16 = 334
     334 + 32 = 366
     366 - 48 = 318
     318 + 64 = 382
     382 - 80 = 302

6. Six years from now, average of mannu's age and ninnu's age will be 29 yrs. Five years ago, ratio of ahe of mannu to ageo ninnu is 11:7. What is the age of ninnu ?

A. 19
B. 20
C. 22
D. 18
E. None of these

Sol. Lets assume age of mannu to be 'x'
And age of ninnu to be 'y'

Six years from now, mannu's age = x+6 and ninnu's age = y+6
Thus, according to the question,
(x+6+y+6)/2 = 29
x + y = 46

Five years ago, mannu's age = x-5 and ninnu's age = y-5
Thus, according to the question,
(x-5)/(y-5) = 11/7
11y - 7x = 20

Now solving these equations we get,
y = 19 years.

7. There are seven positive numbers. Average of first 4 numbers is 11 and the average of last 4 numbers is 9. What is the 4th number ?

A. 16
B. 15
C. 13
D. 12
E. None of these

Sol. Sum of 1st four no.s = 11*4 = 44
     Sum of last four no.s = 8*4 = 32

Also, Sum of all seven no.s = 9*8 = 72
Thus, Fourth number = (44 + 32) - 72 = 13.

8. Two trains travel in opposite direction from the same starting point. Speeds of the 1st train is 22m/s and speed of 2nd train is 8m/s. How long will tey take to be 378 km apart ?

A. 3hours 30min
B. 3hours 45min
C. 4hours 15min
D. 3hours 35min
E. None of these.

Sol. Relative speed = 22 + 8 = 30m/s = 30*18/5 = 108 km/hr
     Relative distance = 378 km

Thus time taken will be = 378/108 = 3hours 30minutes.

9. 2/7th of a number is two less than 1/2 of another number . If the sum of the two numbers is 15, what is their product ?

A. 14
B. 54
C. 56
D. 36   
E. None of these

Sol. Lets assume the numbers are x and y.
Then, according to the question,
2x/7 = y/2 - 2
and
x + y = 15
Solving these we get,
x = 7
y = 8
Thus the product = 8*7 = 56.

10. Sum of the two positive numbers is 630. If 75% of 1st number is equal to 60% of 2nd number, then what is the larger number among the two ?

A. 280
B. 350
C. 290
D. 340
E. None of these

Sol. Lets assume the 1st number be 'x'
And the 2nd number be 'y'

According to the question,
x + y = 630
and
75x/100 = 60y/100

Solving these two we get,
x = 350
y = 280
Thus the larger number is 350. 
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

Related Posts:

  • IBPS Clerk Prelims 2016-17 Quant Quiz-5 1. It is required to get 40% marks to pass an exam. A candidate scored 200 marks and failed by 8 marks. What were the maximum marks of that exam ? A. 530 B. 540 C. 502 D. Can't be determined E. None of these Sol. 200 … Read More
  • IBPS Clerk Prelims 2016-17 Quant Quiz-4 1. 3, 8, 15, 24, 35, _ A. 47 B. 48 C. 49 D. 50 E. None of these Sol. 1*2 + 1 = 3      2*3 + 2 = 8      3*4 + 3 = 15      4*5 + 4 = 24      5*6 + 5 = 35 &nbs… Read More
  • IBPS Clerk Prelims 2016-17 Quant Quiz-6 1. 11, 13, 20, 48, 111, _ A. 278 B. 268 C. 237 D. 256 E. 258 Sol. 11 + 1³ + 1 = 13      13 + 2³ – 1 = 20      20 + 3³ + 1 = 48      48 + 4³ – 1 = 111 2. 5, 7, 3, 11, -5, _… Read More
  • IBPS Clerk Prelims 2016-17 Quant Quiz-7 1. 5, 8, 17, 24, 37, _ A. 48 B. 50 C. 64 D. 58 E. 60 Sol. 2^2 + 1, 3^2 – 1, 4^2 + 1, 5^2 – 1, 6^2 + 1 2. 1, 4, 11, 30, 85, _ A. 385 B. 205 C. 248 D. 125 E. 141 Sol. 3^0 + 0, 3^1 + 1, 3^2 + 2, 3^3 + 3, 3^4 + 4 3. 2… Read More
  • IBPS Clerk Prelims 2016-17 Quant Quiz-3 1. The CP of two dozen mangoes is Rs 32 , after selling 18 mangoes at 12 Rs per dozen ,the shopkeeper reduced the rate as Rs 4 per dozen. Then find the loss percentage ? (a) 15 (b) 20 (c) 25 (d) 37.5 (e) None … Read More

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts