Saturday, 19 November 2016




1. 3, 8, 15, 24, 35, _

A. 47
B. 48
C. 49
D. 50
E. None of these

Sol. 1*2 + 1 = 3
     2*3 + 2 = 8
     3*4 + 3 = 15
     4*5 + 4 = 24
     5*6 + 5 = 35
     6*7 + 6 = 48

2. 2, 3, 10, 15, 26, _

A. 36
B. 35
C. 34
D. 32
E. None of these

Sol. 1^2 + 1 = 2
     2^2 - 1 = 3
     3^2 + 1 = 10
     4^2 - 1 = 15
     5^2 + 1 = 26
     6^2 - 1 = 35

3. 5, 11, 19, 29, 41, _

A. 46
B. 48
C. 55
D. 57
E. None of these

Sol. 1 + 2^2 = 5
     2 + 3^2 = 11
     3 + 4^2 = 19
     4 + 5^2 = 29
     5 + 6^2 = 41
     6 + 7^2 = 55

4. 6, 12, 18, 24, 30, _

A. 34
B. 35
C. 36
D. 38
E. None of these

Sol. 5*1 + 1 = 6
     5*2 + 2 = 12
     5*3 + 3 = 18
     5*4 + 4 = 24
     5*5 + 5 = 30
     5*6 + 6 = 36

5. 6, 10, 4, 12, 2, _

A. 16
B. 15
C. 14
D. 18
E. None of these

Sol. 8 - 2*1 = 6
     6 + 2*2 = 10
    10 - 2*3 = 4
     4 + 2*4 = 12
    12 - 2*5 = 2
     2 + 2*6 = 14

6. There are 2 schemes A and B, both have 12% interest rate. A person invests in them in the ratio of 3:4. After 3 years, the difference between interest from A and interest from B is Rs 360, calculate the amount invested in scheme A ?

A. 4000
B. 3000
C. 2000
D. 1000
E. None of these

Sol. Lets assume investment by A to be '3x'.
Assume invested by B to be '4x'.

S.I. from A = (3x*3*12)/100 = 1.08x
S.I. from B = (4x*3*12)/100 = 1.44x

Difference = 1.44x - 1.08x = 0.36x
Thus, 0.36x = 360
x = Rs 1000

Investment by A = 3*1000 = Rs 3000.

7. The height of 5 boys is recorded as, 146 cm, 154 cm, 164 cm, 148 cm and 158 cm. What is the average height of all these boys ?

A. 158
B. 156
C. 154
D. 152
E. None of these

Sol. Average height = (146=154+164+148+158)/5 = 154.

8. Pravin purchased 25 kg of rice at the rate of Rs 45 per kg and 12 kg of pulses at the rate of Rs 28 per kg. What is the total amount that he paid to the shopkeeper ?

A. 1461
B. 1416
C. 1561
D. 1516
E. None of these

Sol. Total amount paid = 25*45 + 12*28 = Rs 1461.

9. The perimeter of a rectangle is 60 cm and its breadth is 12 cm. What is the area of the rectangle ?

A. 220
B. 240
C. 180
D. 216
E. None of these

Sol. Perimeter = 2(l+b)
As given, 2(l+b) = 60
Also given, b = 12
Thus, 2(l+12) = 60
l = 18
Area = 18*12 = 216.

10. If the three fourth of a number is subtracted from the number; the value so obtained is 163. What is that number ?

A. 652
B. 556
C. 672
D. 572
E. None of these

Sol. x - 3x/4 = 163
x/4 = 163
x = 652.

For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

Related Posts:

  • IBPS RRB 2016-17 - Quant Quiz-17 1. 8, 16, 30, 52, 84, _ A. 120 B. 124 C. 128 D. 132 E. None of these Sol. 8 + 3^2 - 1 = 16     16 + 4^2 - 2 = 30     30 + 5^2 - 3 = 52     52 + 6^2 - 4 = 84     84 + 7^2 - 5 = … Read More
  • IBPS RRB 2016-17 - Quant Quiz-19 1. 3, 8, 15, 24, 35, _ A. 47 B. 48 C. 49 D. 50 E. None of these Sol. 1*2 + 1 = 3      2*3 + 2 = 8      3*4 + 3 = 15      4*5 + 4 = 24      5*6 + 5 = 35  … Read More
  • IBPS PO MAINS 2016 - Quant Quiz-24 (Mixed) 1. 13, _, 122, 371, 1107 A. 40 B. 42 C. 46 D. 44 E. None of these Sol. 13*3 + 3 = 42      42*3 - 4 = 122     122*3 + 5 = 371     371*3 - 6 = 1107. 2. 274, 137, 68, 33, 15, _ A. 5.5… Read More
  • IBPS RRB 2016-17 - Quant Quiz-18 1. Rakesh invested Rs 20,000 in a scheme exactly 4 years ago. The value of investment increased by 15% during the 1st year, increased by 10% during the 2nd year, decreased by 5% during the 3rd year and decreased by 10%… Read More
  • IBPS PO MAINS 2016 - Quant Quiz-25 (Mixed) 1. 120, 227, 282, 345, 416, _ A. 500 B. 480 C. 495 D. 485 E. None of these Sol. 120 + (8*6) - 1 = 227      227 + (8*7) - 1 = 282      282 + (8*8) - 1 = 345      345 + (8*9)… Read More

1 comment:

  1. SBI SO Recruitment 2017, SBI Specialist Cadre Officer Vacancy 2017-2018 : State Bank of India has advertised an employment notification that is SBI Recruitment 2017.

    ReplyDelete

Popular Posts