IBPS Clerk Mains 2016-17 (Important Questions-8)
1. A and B invested Rs 5,000 and Rs 6,000 respectively in a business. After 9 months both A and B withdrew Rs 1,000 each from their investments. At the same time C joined both of them by investing Rs 12000. If at the end of year the sum of shares of B and C together is Rs 12,250 from the total profit, then find the total profit after a year ?
A. 19,000
B. 18,900
C. 18,000
D. 17,800
E. None of these
Sol. 5000*9 + 4000*3 : 6000*9 + 5000*3 : 12000*3
19 : 23 : 12
So [(23+12)/54]*x = 12,250
Solve, x = 18,900.
2. An article is sold at a gain of 40%. When the cost price and the selling price are increased by Rs 30 and Rs 12 respectively, the gain becomes 33 1/3%. Find the original cost price of the article ?
A. 420
B. 535
C. 690
D. 380
E. None of these
Sol. CP = x, then SP = (140/100)*x = 14x/10
New CP = (x+30), new SP = (14x/10 + 12), new profit% = 33 1/3 = 100/3%
So (14x/10 + 12) = [(100/3 + 100)/100] * (x+30)
Solve, x = 420.
3. Arjun can complete a work in 60 days. Also if Arjun and Bibek work together, they complete the same work in 20 days. If both start work but Bibek works for only half a day, in how many days will both complete the work ?
A. 25
B. 30
C. 35
D. 20
E. None of these
Sol. Bibek’s 1 day’s work = 1/20 – 1/60 = 1/30
Now in 1day Bibek completes 1/30 of the work, so in half day he will complete 1/2 * 1/30 = 1/60 of the work
Now Arjun’s 1 day’s work is 1/60 and B’s 1/60
So their total 1 day’s work = 1/60 + 1/60 = 1/30
Directions(4-10): What should come in place of (_) in the following series:
4. 390, 134, 6, -58, -90, _
A. -100
B. -105
C. -106
D. -110
E. None of these
Sol. 390 - 256 = 134
134 - 128 = 6
6 - 64 = -58
-58 - 32 = -90
-90 - 16 =-106
5. 5, 6, 14, 45, 184, _
A. 900
B. 925
C. 916
D. 920
E. None of these
Sol. 5*1 + 1 = 6
6*2 + 2 = 14
14*3 + 3 = 45
45*4 + 4 = 184
184*5 + 5 = 925
6. 64, 51, 38, 25, 12, _
A. 0
B. -1
C. -2
D. -5
E. None of these
Sol. 64 - 13 = 51
51 - 13 = 38
38 - 13 = 25
25 - 13 = 12
12 - 13 = -1
7. 2, 4, 8, 24, 72, _, 288
A. 150
B. 144
C. 146
D. 142
E. None of these
Sol. 2*2 = 4
4*2 = 8
8*3 = 24
24*3 = 72
72*2 = 144
144*2 = 288.
8. 8544, 1420, 280, 66, 18, _
A. 6
B. 5
C. 7
D. 8
E. None of these
Sol. 8544/6 - 4 = 1420
1420/5 - 4 = 280
280/4 - 4 = 66
66/3 - 4 = 18
18/2 - 4 = 5
9. 3, 5, 13, 43, 177, _
A. 850
B. 878
C. 891
D. 835
E. None of these
Sol. C.
3 * 1 + 2 = 5
5 * 2 + 3 = 13
13 * 3 + 4 = 43…
10. 15, 22, 32, 111, 428, _
A. 2522
B. 2428
C. 2155
D. 2159
E. None of these
Sol. 15 * 1 + (1 * 7) = 22
22 * 2 – (2 * 6) = 32
32 * 3 + (3 * 5) = 111
111 * 4 – (4 * 4) = 428
428 * 5 + (5 * 3) = 2155..
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

0 comments:
Post a Comment