Sunday, 11 December 2016


RBI Assistant Prelims 2016-17 (Important Questions-3)













1. Radius of circular wheel is 35 cm ad it moves at the rate of 500 revolutions per minute. Speed of the wheel is:

A. 65 km/hr
B. 66 km/hr
C. 68 km/hr
D. 70 km/hr
E. None of these

Sol. Distance covered in 1 rev. = Circumference of wheel
Circumference of wheel = 2*22*35/7 = 220 cm

Given, wheel is rotating 500 times in a minute.
Distance covered in 1 minute = 500*220 = 110,000 cm = 1.1 km.

Hence, distance covered in 60 minutes = 1.1*60 = 66km
Thus, speed of the wheel is = 66 km/hr.

2. What will be the ratio of simple interest earned from a certain amount at the same rate of interest for 6 years and that for 9 years ?

A. 3/4
B. 2/3
C. 1/3
D. 1/4
E. None of these

Sol. S.I. for 6 years = P*R*6/100
S.I. for 9 years = P*R*9/100

Ratio = (P*R*6/100)/(P*R*9/100) = 2/3.

3. X started a business with Rs 4500 and another person Y joined him after 3 months with Rs 3000. etermine their profit ratio at the end of the year ?

A. 2:1
B. 3:2
C. 3:1
D. 4:1
E. 5:2

Sol. Requied Ratio = (4500*12) : (3000*9) = 2:1.

4. A and B together complete a work in 5 days. If A is twice efficient and B is 1/3th efficient they complete he same work in 3 days. Find the time taken by B to complete the work alone ?

A. 8
B. 10
C. 12
D. 15
E. None of these

Sol. According to the question,
1/x + 1/y = 1/5

and

2/x + 1/3y = 1/3

Solving these we get, y = 10 days.

5. At what rate of simple interest will Rs 52,00 amount to Rs 8216 in a span of 8 years ?

A. 8%
B. 7.25%
C. 7.5%
D. 7%
E. None of these

Sol. Simple interest = 8216 - 5200 = 3016
3016 = 5200*r*8/100
Solving, r = 7.25%.

Directions (1-5): What will come in place of (_) in the following number series ?

6. 15, 16, 30, 93, 368, _

A. 1845
B. 1645
C. 1745
D. 1545
E. None of these

Sol. 15*1 + 1 = 16
     16*2 - 2 = 30
     30*3 + 3 = 93
     93*4 - 4 = 368
    368*5 + 5 = 1845.

7. 20, 25, 40, 65, 100, _

A. 150
B. 145
C. 140
D. 135
E. None of these

Sol. 20 + 5*1 = 25
     25 + 5*3 = 40
     40 + 5*5 = 65
     65 + 5*7 = 100
    100 + 5*9 = 145.

8. 16, 8, 8, 12, 24, _

A. 40
B. 50
C. 60
D. 70
E. None of these

Sol. 16*0.5 = 8
      8*1.0 = 8
      8*1.5 = 12
     12*2.0 = 24
     24*2.5 = 60.

9. 5, 6, 8, 10, 11, 14, _

A. 15
B. 16
C. 14
D. 18
E. None of these

Sol. Alternating series of +3 and +4.
Thus, 11 + 3 = 14.

10. 5, 3.5, 7.25, 21.125, _

A. 77.9375
B. 73.9175
C. 71.8855
D. 72
E. None of these


Sol. *0.5+1  *1.5+2  *2.5+3  *3.5+4 

For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

Related Posts:

  • IBPS RRB 2016-17 - Quant Quiz-14 1. Find the number of ways of distributing 8 identical balls into 3 boxes so that no box is empty and each box being large enough to accommodate all balls ? A. 24 B. 28 C. 36 D. 21 E. 18 Sol. (8-1)C(3-1) = 7C2 = 7*6/… Read More
  • IBPS RRB 2016-17 - Quant Quiz-13 1. (989/34) ÷ (65/869) * (515/207) = ? A. 845B. 870C. 945D. 745E. 890 2. 67% of 801 – 231.17 = ? – 23% of 789 A. 400B. 490C. 550D. 600E. 750 3. (32.13)2 + (23.96)2 – (17… Read More
  • IBPS PO MAINS 2016 - Quant Quiz-9 (Mixed) 1. In a vessel containiing, 60 litres of mixture of milk and water, water is only 30%. 30 litres of mixture is taken out and replaced with x litres of pure milk. As a result the percentage of water in the mixture become… Read More
  • IBPS PO MAINS 2016 - Quant Quiz-8 (Mixed) 1. X borrows a sum of Rs.100,000 from a bank @ 10% p.a. compounded annually for 2 years. He then lends Rs.20,000, compounded every 8 months @ 10%, to each of his five friends for a period of two years. At the end of t… Read More
  • IBPS RRB 2016-17 - Quant Quiz-12 (Based on previous year papers) 1. The average age of some males and 15 females is 18 years. The sum of the ages of 15 females is 240 yrs and average age of males is 20 yrs. Find the number of males ? A. 10 B. 12 C. 15 D. 18 E. 20 Sol. Lets assume n… Read More

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts