Monday, 31 October 2016






Directions(1-10): Find the missing numbers in the given series below:

1. 8, 4.5, 5.5, 13, 56, _

A. 356
B. 450
C. 386
D. 456
E. None of these

2. 6, 13, 20, 65, 256, _

A. 1286
B. 1280
C. 1289
D. 1283
E. None of these

3. 7, 11, 23, 43, 71, _

A. 105
B. 106
C. 107
D. 103
E. None of these

4. 5, 9, 9, 43, 147, _

A. 183
B. 186
C. 185
D. 187
E. None of these

5. 1, 10, 25, 52, 97, _

A. 165
B. 167
C. 166
D. 156
E. None of these

6. 9000, 1795, 355, 68, _, 1.32

A. 11.6
B. 12.6
C. 10.6
D. 9.6
E. None of these

7. 7, 13, 37, 125, 515, _

A. 2589
B. 2450
C. 2120
D. 2685
E. None of these

8. 87, 87, 135, 327, 807, _

A. 1767
B. 1867
C. 1967
D. 1676
E. None of these

9. 960, 960, 976, 912, 1056, _

A. 800
B. 715
C. 750
D. 512
E. None of these

10. 1290, 620, 252, 78, 14, _

A. 10
B. 6
C. 5
D. 0
E. None of these




                                                             ANSWERS

1. 8*0.5 + 0.5 = 4.5
    4.5*1 + 1 = 5.5
    5.5*2 + 2 = 13
    13*4 + 4 = 56 
    56*8 + 8 = 456

2. 6*1 +7 = 13
    13*2 - 6 = 20
    20*3 + 5 = 65
    65*4 - 4 = 256
    256*5 + 3 = 1283.

3. 7 + 4*1 = 11
    11 + 4*3 = 23
     23 + 4*5 = 43
     43 + 4*7 = 107

4. 5*1 + 4 = 9
    9*2 - 9 = 9
    9*3 + 16 = 43
    43*4 - 25 = 147
  147*5 + 36 = 183

5. 10 - 1 = 9
    25 - 10 = 15 
    52 - 25 = 27
    97 - 52 = 45
    Taking difference of the differences,
    15 -9 = 6 
    27 - 15 = 12
    45 - 27  = 18
Thus, 18 + 6 = 24 
     24 + 45 = 69
     97 + 69 = 166.

6. 9000/5 - 5 = 1795
    1795/5 - 4 = 355
     355/5 - 3 = 68
     68/5 - 2 = 11.6
     11.6/5 - 1 = 1.32

7. 7*1 + 6 = 13
  13*2 + 11 = 37
  37*3 + 14 = 125
  125*4 + 15 = 515
  515*5 + 14 = 2589

8. 87 + (0*2*4) = 87
    87 + (2*4*6) = 135
   135 + (4*6*8) = 327
   327 + (6*8*10) = 807
   807 + (8*10*12) = 1767

9. 960 - 0^2 = 960
    960 + 4^2 = 976
    976 - 8^2 = 912
    912 + 12^2 = 1056
   1056 - 16^2 = 800

10. 6^4 - 6 = 1290
      5^4 - 5 = 620
      4^4 - 4 = 252
      3^4 - 3 = 78
      2^4 - 2 = 14
      1^4 - 1 = 0   

Sunday, 30 October 2016





1. A man gives a 40% commission and still earns a 12% profit on the sale of an article. Had the man offered the agent a commission of 25%, what would be the profit earned ?

A. 52%
B. 20%
C. 40%
D. 35%
E. 25%

Sol. S.P.= M.P.(0.6) = C.P.(1.12) =>  M.P. = C.P.(28/15)
According to given statement, S.P.= M.P.(3/4) = C.P. (28/15)(3/4) = C.P.(1.4).
Hence the profit is 40%.

2. A man distributes his property among his 4 sons, 2 daughters and wife. The individual share of a son is to daughter is 3 : 1 and that of daughter is to wife is 2 : 3. If the wife gets Rs. 84,000, what is the worth of the property and the individual share of son ?

A. 987,000 , 66,000
B. 624,000 , 54,000
C. 877,000 , 109,000
D. 868,000 , 168,000
E. None of these

Sol. Let the total value of the property be P Rs. and let the individual share of a son, daughter and wife be Rs. s, d and w respectively.
s : d = 3 : 1 & d : w = 2 : 3
s : d : w = 6 : 2 : 3
Since there are 4 sons, 2 daughters and a wife, the property will be divided in the ratio
(6 × 4 : 2 × 2 : 3) = 24 : 4 : 3.
Since wife gets 84,000, hence (3/31) × P = 84,000
Therefore P = 8,68,000.
Thus 4 sons share = (24/31) × 8,68,000 = 6,72,000
and individual share = 6,72,000/4 = 1,68,000.
Hence option 4.

3. In a sale, a shopkeeper reduced the advertised selling price of a dress by 20%. This resulted in a profit of 4% over the cost price of the dress. What percentage of the profit would the shopkeeper have made if the dress had been sold at the original selling price ?

A. 16%
B. 20%
C. 24%
D. 30%
E. None of these

Sol. Let the original cost price and original selling price of the dress be C and S respectively.
Then 0.8 × S = 1.04 × C.
So  S = 1.04/0.8 × C = 1.3 × C.
Therefore the shopkeeper would have made a profit of 30% by selling the dress at its original price.

4. How many 4 digited number abcd are there such that following conditions are satisfied:

A. 4000 = number = 6000        
B. Number is a multiple of 5
C. 3 = b < c  = 6

A. 10
B. 48
C. 24
D. 36
E. None of these

Sol. Condition (A) requires that a is one of 4 or 5.
Condition (B) requires that d is either 0 or 5.
Condition (C) requires that the order pair
(b, c) be one of these six ordered pairs:
(3,4), (3,5), (3,6), (4,5), (4,6), (5,6)
So, there are 2×2×6 = 24 numbers.

5. The ratio of the marked price to the cost price of a mobile is 5 : 4. The discount percentage offered before it was sold and profit/loss percentage made on it were in the ratio 3 : 4. Find the profit/loss percentage ?

A. 12.9%
B. 14.48%
C. 13.8%
D. 11.28%
E. Cannot be determined

Sol. Let the marked price = 5x and cost price = 4x
Discount percentage = 3y and profit/loss percentage = 4y. Then, SP = 5x(100 – 3y/100) = 4x (100+4y/100)
500 – 15y = 400 + 16y
y = 100/31. Hence, profit percentage = 4y = 400/31, y = 12.9%.

Directions (6-10): Study the bar graph carefully and answer the following questions.
                            The number of male and female officers in various banks




6. What is the total number of employees in the given five banks?

A. 60000
B. 56000
C. 58000
D. 62000
E. 59000

Sol. Total employees of the given five banks 
       = (8 + 9 + 3 + 4 + 6 + 5 + 6 + 7 + 5 + 7) × 1000 = 60000.

7. What is the ratio of male to female probationary officers in all five banks?

A. 5 : 4
B. 3 : 2
C. 2 : 3
D. 7 : 8
E. 4 : 5

Sol. Ratio of male to female probationary officers in all five banks 
      = (8000 + 3000 + 5000 + 7000 + 5000) : (9000 + 4000 + 6000 + 6000 + 7000)
      = 28000 : 32000 = 7 : 8

8. In HDFC 40% males and 30% females are unmarried, then what is the ratio of the married males to the married females in HDFC?

(a) 7 : 5
(b) 5 : 7
(c) 12 : 13
(d) 2 : 3
(e) 3 : 5 

Sol. Unmarried males in HDFC 
       = 5000 × (40/100) = 2000
      Married males = (5000 – 2000) = 3000 
      Unmarried females in HDFC = 6000 × (30/100) = 1800
      Married females = (6000 – 1800) = 4200 
      Required ratio = 3000 : 4200 = 5 : 7 

9. If the number of married male officers in ICICI is euqal to that in PNB, which is 40% of the male officers in PNB, then what is the percentage of married male  officers in ICICI with respect to the total number of  officers in ICICI?

A. 25.51%
B. 28%
C. 27.91%
D. 22%
E. 23.33%

Sol. Number of male married officers in ICICI
      = Number of male married officers in PNB 
      = Male officers in PNB × (40/100) = 7000 × (40/100) = 2800 
      The percentage of married male officers in ICICI w.r.t to the total officers in ICICI
      = (2800 × 100)/(7000 + 5000) = 23.33%

10. The male officers in PNB is what per cent more than the female probationary officers in BOI?

A. 74.8%
B. 74%
C. 75%
D 75.4%
E. 78%

Sol. Required% = [(7000 - 4000)/4000] × 100%
      = 75% more than female probationary officers in BOI.











Directions (1-5): Study the following graph carefully and then answer the questions based on it. The percentage of five different types of cars produced by a company during two years is given below.




                             Total Production of Cars in 1996 was 450000
                          Total Production of Cars in 1997 was 520000

1. What was the difference in the production of C type cars between 1996 and 1997?

A. 5000
B. 7500
C. 10000
D. 2500
E. None of these

2. If 85% of E type cars produced during 1996 and 1997 are being sold by the company, then how many E type cars are left unsold by the company?

A. 142800
B. 21825
C. 29100
D. 25200
E. None of these

3. If the number of A type cars manufactured in 1997 was the same as that of 1996, what would have been its approximate percentage share in the total production of 1997?

A. 11
B. 13
C. 15
D. 9
E. None of these

4. In the case of which of the following types of cars was the percentage increase from 1996 to 1997 the maximum?

A. A
B. E
C. D
D. B
E. C

5. If the percentage production of B type cars in 1997 was the same as that of 1996, what would have been the number of cars produced in 1997?

A. 112500
B. 120000
C. 130000
D. Data inadequate
E. None of these

Directions (6 - 10): Following line graph shows the ratio of imports to exports of two companies over the years:




6. In how many of the given years were the imports more than the exports in case of company - A?

A. 5 
B. 3 
C. 1 
D. 2 
E. 4

7. If the imports of Company-B in year 2011 were 51.688 lakh, then what were the exports of Company-B in the same year?

A. 64.26 lakh 
B. 67.54 lakh 
C. 71.36 lakh 
D. 73.84 lakh 
E. None of these

8. If the exports of company-A and Company-B were equal to 84 lakh in year 2012 then what will be the difference between imports of company-B and imports of company-A in that year?

A. 9.6 lakh
B. 8.4 lakh
C. 7.2 lakh
D. 6.8 lakh
E. 5.4 lakh

9. If the exports of company-A in year 2009 and exports of company-B in year 2012 were equal then the imports of company- B in 2012 is approximately what percentage of imports of company-A in 2009?

A. 60% 
B. 75% 
C. 84% 
D. 96% 
E. 133.3%

10. In year 2009, If the export of Company-B is increased by 100% and import is increased by 200%. Then what will be the new ratio of import to export of Company-B in that year?

A. 0.8 
B. 1.0 
C. 1.2 
D. 0.6 
E. 1.5





                                
                                                                     
ANSWERS


1. Production of C type cars in 1996
    = (70 – 40)% of 450000
    = 30% of 450000 = 135000
Production of C type cars in 1997
    = (65 – 40)% of 520000
    = 25% of 520000 = 130000
∴ Required difference = 5000


2. Production of E type cars in 1996
= (100 – 80)% of 450000
= 20% of 450000 = 90000
And in 1997 = 10% of 520000 = 52000
∴ Total production = 90000 + 52000 = 142000.
∴ Required number of cars = 15% of 142000 = 21300

3. Production of A type cars in 1997 = production of A type cars is 1996 (given) 
    = (100 – 85)% of 450000 = 67500
∴ Required percentage = 67500/520000× 100 ≈ 13. 

4. Clearly, by visual inspection D is the desired option.

5. Percentage production of B type cars in 1997 = that in 1996 (given)
    = (40 – 15) 25% of 520000 = 130000.

6. From the graph it can be seen that,
      I/E > 1 is in 2 cases.

7. I/E = 0.7
    E = 51.688/0.7 = 73.84.

8. Required answer = 84 * 0.9 – 84 * 0.8 = 8.4.

9. I(A)/E(A) = 1.2
    I(B)/E(B) = 0.9
    I(B)/I(A) = ¾  (as E(a) = E(B))
    Required % = ¾ * 100 = 75%.

10. I/E = 0.8
      New ratio,
     (I*200)/(E*300)=8/10
     I/E=(8*3)/(10*2)=1.2




Saturday, 29 October 2016




1. A can buy goods at the rate of Rs. 20 per piece. A sells the first good for Rs. 2, second one for Rs. 4, third for Rs. 6…and so on. If he wants to make an overall profit of at least 40%, what is the minimum number of goods he should sell ?

A. 32
B. 24
C. 27
D. 18
E. None of these

Sol. Let us assume he buys n goods.
Total CP = 20n
Total SP = 2 + 4 + 6 + 8 ….n terms
Total SP should be at least 40% more than total CP
2 + 4 + 6 + 8 ….n terms = 1.4 ×20 n
2 (1 + 2 + 3 + ….n terms) = 28n
n(n + 1) = 28n
n^2 + n = 28n
n^2 - 27n = 0
n = 27
He should sell a minimum of 27 goods.

2. In a class, if 50% of the girls were boys, then there would be 50% more boys than girls. What percentage of the overall class is boys ?

A. 30%
B. 40%
C. 20%
D. 50%
E. None of these

Sol. Number of boys should be 1.5 times the number of girls. When 50% of the girls are taken as boys, let the number of girls = x
Number of boys = 1.5x
Total number of students = 2.5x

Original number of girls = 2x (50% of boys = x)
Original number of boys = 0.5x

Boys form 20% of the overall class.

3. 4 men and 6 women complete a task in 24 days. If the women are at least half as efficient as the men, but not more efficient than the men, what is the range of the number of days for 6 women and 2 men to complete a task ?

A. 27 to 33.6 days
B. 30 to 36.6 days
C. 30 to 33.6 days
D. 24 to 27.6 days
E. None of these

Sol. 4m and 6w finish in 24 days.
In one day, 4m + 6w = 1/24 of task.

In these questions, just substitute extreme values to get the whole range
If a woman is half as efficient as man
4m + 3m = 1/24, 7m = 1/24, m = 1/168
6w + 2m = 3m + 2m = 5m, 5m will take 168/5 days = 33.6 days
If a woman is as efficient as a man
4m + 6w finish in 24 days
10m finish 1/24 of task in a day
6w + 2m = 8m, 8m will take 240/8 = 30 days to finish the task.
So, the range = 30 to 33.6 days. The new team will take 30 to 33.6 days to finish the task.

4. How many 5-digit numbers can be formed by using the digits 2, 3 and 4 so that each digit appears at least once ?

A. 200
B. 240
C. 180
D. 150
E. None of these

Sol. Suppose the 3 digits are x, y and z. Since each of these digits will appear at least once in the 5-digit number, there are 2 possibilities – (1) one of the digits appears 3 times and the other 2 digits appear once each; (2) two of the digits appear twice each and the third digit appears once.
Consider the first possibility. The digit that appears 3 times can be chosen in 3C1 = 3 ways. The digits can now be arranged in (5!/3!) = 20 ways. So, 3 × 20 = 60 numbers can be formed.
Consider the second possibility. The 2 digits that appear 2 times can be chosen in 3C2 = 3 ways. The digits can now be arranged in (5!/2!2!) = 30 ways. So, 3 × 30 = 90 numbers can be formed.
Thus, a total of 60 + 90 = 150 numbers can be formed.

5. Madhu, Shilpa and Mehr along with seven other girls had reached the finals of Miss Timbuktu 2003. Intially all the girls had an average weight of 47.9 kgs. After the elimination of Madhu, the average weight got reduced to 46 kgs. If the average weight of the rest of the girls is 3kgs less than the average weight of Madhu, Shilpa and Mehr together then:

What is the average weight of the rest of the girls, excluding Madhu, Shilpa and Mehr?

A. 45
B. 47
C. 48
D. 46
E. None of these

Sol. Let the weights of Madhu, Shilpa and Mehr be M1, S and M2 respectively. Also let the total weight of the rest be k kgs.
Then M1+S+M2+K = 47.9 × 10 = 479
Let average weight of M1, S and M2 be x then average weight of other 7 girls = x - 3.
3x + 7(x-3) = 479
x = 50.
So average weight of rest of the girls = 50 – 3 = 47.

5. If the radius of a sphere is doubled, then its volume is increased by:


A. 100%
B. 200%
C. 700%
D. 800%
E. None of these


Sol. 




6. A ball of lead, 4 cm in diameter, is covered with gold. If the volume of the gold and lead are equal, then the thickness of gold is approximately [given∛2=1.259]


A. 5.038 cm
B. 5.190 cm
C. 1.038 cm
D. 0.518 cm
E. None of these


Sol.





7. A conical cup is filled with ice cream. The ice cream forms a hemispherical shape on its open top. The height of the hemispherical part is 7 cm. The radius of the hemispherical part equals the height of the cone. Then the volume of the ice cream is [Ï€=22/7]

A. 1078 m^3
B. 1708 m^3
C. 7108 m^3
D. 7180 m^3
E. None of these

Sol.


8. Rs.5200 was partly invested in Scheme A at 10% pa CI for 2 years and Partly invested in Scheme B at 10% pa SI for 4 years. Both the schemes earn equal interests. How much was invested in Scheme A ?

A.Rs.1790
B.Rs.2200
C.Rs.3410
D.Rs.2670
E.None of these

Sol. Amount invested in Scheme B = X
Amount invested in Scheme A = 5200 – x
X*10*4/100 = (5200-x)*21/100……………………[(1-10/100)2-1] = 21/100
40x/100 = (5200-x)*21/100
2x/5 = (5200-x)*21/100
200x = 5200*21*5 – x*5*21
200x = 546000 – 105x
305x = 546000
X = 1790
Scheme A = 5200 – 1790 = 3410.

9. A sum of Rs.3,50,500 is to be paid back in 2 equal annual instalments. How much is each instalment, if the rate of interest charged 4% per annum compound annually ?

A.Rs.1,90,450
B.Rs.1,65,876
C.Rs.1,76,545
D.Rs.1,85,834
E.None of these

Sol. Total value of all the 3 instalments
[X*100/104] + [X*100*100/104]  = 3,50,500
X*25/26 + x*625/676 = 3,50,500
X*25/26[1+25/26] = 3,50,500
X*25/26[51/26] = 3,50,500
X = 3,50,500*676/25*51 = 1,85,833.72 = 1,85,834.

10. The difference between the total simple interest and the total compound interest compounded annually at the same rate of interest on a sum of money at the end of two years is Rs. 350. What is definitely the rate of interest per cent per annum?

A.9,300
B.7600
C.12000
D.Data inadequate
E.None of these

Sol. Difference = Pr2/(100)2
      = (350×100×100)/(P×r2)
P is not given. Thus data inadequate.



1. When one litre of water is added to a mixture of milk and water, the new mixture contains 25% of milk. When one litre of milk is added to the new mixture, then the resulting mixture contains 40% milk. What is the percentage of milk in the original mixture?


A. 100/6 %
B. 50/6 %
C. 100/3 %
D. 50/3 %
E. None of the Above

2. 60 kg of a certain variety of Sugar at Rs.32 per kg is mixed with 48 kg of another variety of sugar and the mixture is sold at the average price of Rs.28 per kg. If there be no profit or no loss due to the new selling price, then what is the price of second variety of Sugar? 


A. Rs.25
B. Rs.23
C. Rs.29
D. Rs.27
E. None of the Above

3. A vessel is filled with 120 litres of Chemical solution, Acid “A”. Some quantity of Acid “A” was taken out and replaced with 23 litres of Acid “B” in such a way that the resultant ratio of the quantity of Acid “A” to Acid “B” is 4:1. Again 23 litres of the mixture was taken out and replaced with 28 litre of Acid “B”. What is the ratio of the Acid “A” to Acid “B” in the resultant mixture?


A. 43 : 29
B. 46 : 23
C. 47 : 21
D. 46 : 29
E. None of the Above

4. 18 litres of Petrol was added to a vessel containing 80 litres of Kerosene. 49 litres of the resultant mixture was taken out and some more quantity of petrol and kerosene was added to the vessel in the ratio 2:1. If the respective ratio of kerosene and petrol in the vessel was 4:1, what was the quantity of kerosene added in the vessel?


A. 1 litre
B. 2 litre
C. 5 litre
D. 3 litre
E. None of the Above

5. A vessel which contains a mixture of acid and water in ratio 13:4. 25.5 litres of mixture is taken out from the vessel and 2.5 litres of pure water and 5 litres of acid is added to the mixture. If resultant mixture contains 25% water, what was the initial quantity of mixture in the vessel before the replacement in litres?


A. 58 litre
B. 68 litre
C. 78 litre
D. 48 litre
E. None of the Above

Directions(6 – 10):The following line graph gives the ratio of the amounts of imports by a company to the amount of exports from that company over the period from 1995 to 2001.  Ratio of Value of Imports to Exports by a Company over the Years.




6. If the imports in 1998 were Rs. 250 crores and the total exports in the years 1998 and 1999 together was Rs. 500 crores, then the imports in 1999 was?

A. Rs. 250 crores 
B. Rs. 300 crores
C. Rs. 357 crores 
D. Rs. 420 crores
E. None of these

7.    The imports were minimum proportionate to the exports of the company in the year ?

A. 1995 
B. 1996
C. 1997 
D. 2000
E. None of these

8.    What was the percentage increase in imports from 1997 to 1998?

A. 72 
B. 56
C. 28 
D. Data inadequate
E. None of these

9.    If the imports of the company in 1996 was Rs. 272 crores, the exports from the company in 1996 was?

A. Rs. 370 crores 
B. Rs. 320 crores
C. Rs. 280 crores 
D. Rs. 275 crores
E. None of these

10.  In how many of the given years were the exports more than the imports?

A. 1 
B. 2
C. 3 
D. 4
E. None of these




                                             ANSWERS

1. Original Mixture = x L
In (x + 1) Mixture, quantity of milk = (x + 1)* (25/100) = (x + 1)/4
one litre of milk is added to the new mixture
[((x + 1)/4 )+ 1 ]/ x + 2 = 40%
x = 3 ; quantity of milk = (3 + 1)/4 = 1L
percentage of milk in the original mixture = 1/3 * 100 = 100/3 %.

2. Total CP of first variety = 60 * 32 = 1920
     Total CP of second variety = 48 * x = 48x
     SP of Mixture = 1920 + (108 * 28) = 3024
     1920 + 48x = 3024 => x = 23.

     3. In 23 litre mixture, Quantity of Acid “B” = 23 * 1/5 = 4.6 litre
     Acid “A” in the mixture = 23 – 4.6 = 18.4 litre
     120 – x / 23 = 4 / 1
     x = 28
     Ratio = 92-18.4 : 18.4 + 28
     Ratio = 46 : 29. 

     4. Total quantity of the mixture = 18+80 = 98 litre
     quantity of petrol remaining = 18/2 = 9
     quantity of kerosene remaining = 80/2 = 40
     (40 + 2x) / (9 + x) = 4 / 1
     x = 2
     Quantity of kerosene added in the vessel = 2x = 4 litre.

      5. Quantity of Acid = 13x
      Quantity of water = 4x
      Total = 17x
      Resultant Mixture = 17x – 25.5 + 2.5 + 5 = 17x – 18
      Resultant water = 4x – 25.5 * (4/17) + 2.5 = 4x – 3.5
      Resultant mixture contains 25% water
      (17x – 18)*25/100 = 4x – 3.5
      x = 4
      Initial quantity = 17*4 = 68.


6.    Answer: (D)
The ratio of imports to exports for the years 1998 and 1999 are 1.25 and 1.40 respectively.
Let the exports in the year 1998 = Rs. x crores.
Then, the exports in the year 1999 = Rs. (500 - x) crores.
1.25 = 250/x Ã¨ x = 250 /1.25 = 200 ( Using ratio for 1998
Thus, the exports in the year 1999 = Rs. (500 - 200) crores = Rs. 300 crores.
Let the imports in the year 1999 = Rs. y crores.
Then, 1.40 = y / 300 Ã¨ y = ( 300 * 1.40 ) = 420 
Imports in the year 1999 = Rs. 420 crores.

7.    Answer: (C)
The imports are minimum proportionate to the exports implies that the ratio of the value of imports to exports has the minimum value.
Now, this ratio has a minimum value 0.35 in 1997, i.e., the imports are minimum proportionate to the exports in 1997.

8.    Answer (D)
The graph gives only the ratio of imports to exports for different years. To find the percentage increase in imports from 1997 to 1998, we require more details such as the value of imports or exports during these years.
Hence, the data is inadequate to answer this question.

9.    Answer: (B)
Ratio of imports to exports in the year 1996 = 0.85.
Let the exports in 1996 = Rs. x crores.
Then, 272/x = 0.85 Ã¨ x = 272 / 0.85= 320
Exports in 1996 = Rs. 320 crores.

10.  Answer: (D)
The exports are more than the imports imply that the ratio of value of imports to exports is less than 1.
Now, this ratio is less than 1 in years 1995, 1996, 1997 and 2000.
Thus, there are four such years.




Popular Posts