1. 11, 13, 20, 48, 111, _
A. 278
B. 268
C. 237
D. 256
E. 258
Sol. 11 + 1³ + 1 = 13
13 + 2³ – 1 = 20
20 + 3³ + 1 = 48
48 + 4³ – 1 = 111
2. 5, 7, 3, 11, -5, _
A. 25
B. 18
C. 30
D. 27
E. None of these
Sol. 5 + 2^1 = 7
7 - 2^2 = 3
3 + 2^3 = 11
11 - 2^4 = -5
-5 + 2^5 = 27
3. 61, 82, 124, 187, _, 376
A. 238
B. 248
C. 288
D. 271
E. None of these
Sol. 61 + (1 * 21) = 82
82 + (2 * 21) = 124
124 + (3 * 21) = 187
4. 23, 30, 46, 80, 141, _
A. 238
B. 248
C. 288
D. 271
E. None of these
Sol. 30 – 23 = 7
46 – 30 = 16
80 – 46 = 34
16 – 7 = 9
34 – 16 = 18….
5. 39, 52, 78, 117, 169, _
A. 246
B. 148
C. 188
D. 234
E. None of these
Sol. 13 * 3 = 39
13 * 4 = 52
13 * 6 = 78
13 * 9 = 117.
6. A sum of Rs. 6600 is to be divided among three brothers A, B and C in such a way that simple interest on each part at 5% per annum after 1, 2 and 3 year respectively remains equal. The share of C is more than that of A by ?
A. 2200
B. 2600
C. 3300
D. 2400
E. None of these
Sol. x*5*1/100 = y*5*2/100 = z*5*3/100
x:y:z = 5:10:15 = 1:2:3
The share of C is more than that of A by = 2/6 * 6600 = 2200.
7. The area of a square is 441 sq cm whose side is half the radius of a circle. The circumference of a circle is equal to breadth of a rectangle. If perimeter of the rectangle is 800 cm. What is the length of the rectangle ?
A. 196
B. 186
C. 180
D. 190
E. 136
Sol. Side of the square
Radius of circle = 2 × 21 = 42 cm
Circumference of the circle = breadth of rectangle = 2 * 22/7 * 42 = 264
Let the length of rectangle = x cm.
Perimeter of rectangle = 800cm
2(x + 264) = 800
x = 400 – 264 = 136cm
8. Ramesh and Suresh wants to make 25% profit on selling good. Ramesh calculating it on cost price while Suresh on the selling price, the difference in the profits earned by both being Rs. 200 and selling price being the same in both the cases. Find out the Selling Price of both goods ?
A. 3500
B. 1600
C. 2000
D. 4000
E. None of these
Sol. Profit = 25% = 1/4
Let CP of Ramesh’s article = 4x & Profit = x; SP = 4x + x = 5x
Let CP of Suresh’s article = 4y
4y = 5x —(1)[Selling price of Ramesh’s article = Cost Price of Suresh’s article]
y – x = 200—-(2)
y = 1000; x = 800
Selling price = 5x = 4y = 4000
9. Inside a square plot a circular garden is developed which exactly fits in the square plot and the diameter of the garden is equal to the side of the square plot which is 28 meter. What is the area of the space left out in the square plot after developing the garden ?
A. 98
B. 146
C. 84
D. 168
E. None of these
Sol. Radius of the circular garden = 28 / 2 = 14
The area of garden = 22/7 * 14 * 14 = 616 sq.m
The area of square field = 28 × 28 = 784 sq.m.
Required area =784 – 616 = 168 sq.m
10. Two cars start together in the same direction from the same place. The first goes with uniform speed of 30 kmph. The second goes at a speed of 20 kmph in the first hour and increases its speed by 1/2 kmph each succeeding hours. After how many hours will the second car overtake the first, if both cars go non stop ?
A. 31
B. 41
C. 51
D. 21
E. None of these
Sol. The second car overtake the first car in x hours
Distance covered by the first car in x hours = Distance covered by the second car in x hours
10x = x/2[2a + (x-1)d] ; 10x = x/2[2*8 + (x-1)1/2]; x = 40 -31 = 9.
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :
0 comments:
Post a Comment