Monday, 7 November 2016





1. 1428, 1085, 869, 744, 680, _

A. 660
B. 655
C. 653
D. 652
E. None of these

Sol. 1428 - 343 = 1085
     1085 - 216 = 869
      869 - 125 = 744
      744 - 64  = 680
      680 - 27  = 653

2. 3176, 1592, 800, 404, 206, _

A. 105
B. 117
C. 107
D. 115
E. None of these

Sol. 3176/2 + 4 = 1592
     1592/2 + 4 = 800
      800/2 + 4 = 404
      404/2 + 4 = 206
      206/2 + 4 = 107

3. 5, 12, 30, 95, 384, _

A. 1900
B. 1823
C. 1923
D. 1800
E. None of these

Sol. 5*1 + 7 = 12
    12*2 + 6 = 30
    30*3 + 5 = 95
    95*4 + 4 = 384
   384*5 + 3 = 1923

4. 6, 4, 5.5, 10.25, 23, _

A. 62.5
B. 60
C. 60.5
D. 61.5
E. None of these

Sol. 6*0.5 + 1 = 4
     4*1 + 1.5 = 5.5
   5.5*1.5 + 2 = 10.25
 10.25*2 + 2.5 = 23
    23*2.5 + 3 = 60.5

5. 11, 22, 35, 52, 77, _

A. 120
B. 121
C. 115
D. 118
E. None of these

Sol. 11 + 11 = 22
     22 + 13 = 35
     35 + 17 = 52
     52 + 25 = 77
     77 + 41 = 118
 
      13 - 11 = 2
      17 - 13 = 4
      25 - 17 = 8
      41 - 25 = 16

Directions (6-10): Each question below is followed by two statements I and II. You are to determine whether the data given in the statement is sufficient to answer the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose between the possible answers. Give answer-
(1) If the question can be answered by using statement I alone but cannot be answered by statement II alone.
(2) If the question can be answered by using statement II alone but cannot be answered by statement I alone.
(3) If both statements I and II together are required to answer the question.
(4) If the answer can be found by using any of the two statements alone.
(5) If both the statements together are not sufficient to answer the question.


6. A man sells TV sets at profit of 20%. How much total amount he gains in profit?
I. He sells 20 TV set.
II. He sells each TV set at Rs 12000.

Sol. Both statements are required for answer.
     SP = 12000, Profit = 20%
     Cost Price = 1000 ie profit = 2000
     Total profit = 2000 × 20 = 40000

7. What is the age of Ravi at present?
I. His present age is 4 times the present age of Ram.
II. Five years ago Ravi's age was 7 times the age of Ram.


Sol. From statement I:
     x = 4y                             ...(i)
     From statement II:
     x – 5 = 7(y – 5)
     7y – x = 30                        ...(ii)

8. Area of a rectangle is equal to the area of a right-angled triangle. What is the length and width of the rectangle?
I. Base of triangle is 10 cm.
II. Height of triangle is 20 cm.


Sol. Data is not sufficient to find the answer.


9. What is the time taken by Ram from point A to other point B?
I. If he walks 25% faster than his usual speed then he reaches 20 seconds earlier.
II. If he walks half of his usual speed, he takes 100 seconds more to reach the finishing point B.


Sol. Both statements alone are sufficient to answer.
     Let be speed = v, distance = x, time = t
     t =  x/v           ...(i)
     From statement I:
     x/5v/4 = t – 20
     4x/5v= t – 20
     x/v = 5/4(t – 20)           ...(ii)
     From (i) and (ii),
     t =  5 / 4(t – 20)
     4t = 5t – 100
     t = 100 seconds
     From statement II:
     x / v / 2 = t + 100
     2x / v = t + 100
     t + 100 = 2t
     t = 100 seconds

10. What is the length of the train?
I. It crosses a pole in 10 seconds.
II. Speed of the train is 10 m/sec.


Sol. Both statements are required to answer the question.
     From statement I:
     1/v =  10 seconds                   (1 = length, v = speed)
     From statement II:
     v = 10 m/sec
     1 = 10 × v = 100 m
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts