Thursday, 10 November 2016




Directions(1-5): Find the missing numbers in the given series:

1. 7, 7, 61, 21, 211, _

A. 121
B. 97
C. 43
D. 19
E. None of these

Sol. 2^3 - 1 = 7
     3^2 - 2 = 7
     4^3 - 3 = 61
     5^2 - 4 = 21
     6^3 - 5 = 211
     7^2 - 6 = 43

2. 7, 23, 21, 119, 43, _

A. 320
B. 325
C. 335
D. 340
E. None of these

Sol. 2^2 + 3 = 7
     3^3 - 4 = 23
     4^2 + 5 = 21
     5^3 - 6 = 119
     6^2 + 7 = 43
     7^3 - 8 = 335

3. 5, 11, -1, 19, -11, _

A. 29
B. 31
C. 32
D. 28
E. None of these

Sol. 5 + (2*3) = 11
    11 - (3*4) = -1
    -1 + (4*5) = 19
    19 - (5*6) = -11
   -11 + (6*7) = 31

4. 7, 8, 18, 57, 232, _

A. 1200
B. 1164
C. 1166
D. 1165
E. None of these

Sol. 7*1 + 1 = 8
     8*2 + 2 = 18
    18*3 + 3 = 57
    57*4 + 4 = 232
   232*5 + 5 = 1165

5. 50, 143, 300, 533, 854, _

A. 1260
B. 1265
C. 1270
D. 1275
E. None of these

Sol. 10*(1^2 + 2^2) = 50
     11*(2^2 + 3^2) = 143
     12*(3^2 + 4^2) = 300
     13*(4^2 + 5^2) = 533
     14*(5^2 + 6^2) = 854
     15*(6^2 + 7^2) = 1275    

6. A van covers a distance of 392 km at a certain speed in 8 hours. How much time would a car take at an average speed which is 11 kmph more than that of the speed of the van to cover a distance which is 28 km more than that travelled by the van ?

A. 6
B. 5
C. 4
D. 7
E. None of these

Sol. Speed of the truck = Distance/time = 392/8 = 49 kmph
Now, speed of car = (speed of van + 11) kmph = (49 + 11) = 60 kmph
Distance travelled by car = 392 + 28 = 420 km
Time taken by car = Distance/Speed = 420/60 = 7 hours.

7. The present age of Ramesh is one – fourth that of his father. After six years, the father’s age will be twice the age of Kumar. If kumar celebrated sixth birthday 8 year ago, What is the Ramesh’s Present age ?

A. 6
B. 7.5
C. 8.5
D. 7
E. None of these

Sol. Kumar’s present age = 8 + 6 = 14
Kumar’s age after 6 years = 14 + 6 = 20
Kumar’s father age = 2 * 20 = 40
Father’s present age = 34
Ramesh’s present age = 34 / 4 = 8.5 years

8. Deepak borrows Rs.5000 at simple Interest from a lender. At the end of 3 years, she again borrows Rs.2000 and settled that amount after paying Rs.5000 as interest after 8 years from the time she made the first borrowing. what is the rate of interest ?

A. 5%
B. 7%
C. 9%
D. 10%
E. None of these

Sol. SI for Rs.5000 for 8 years= (5000*r*8)/100
Again borrowed=2000
SI = (2000*r*5)/100
Total interest= [(5000*r*8)/100] + [(2000*r*5)/100] = 5000
400r + 100r = 5000
r = 10%

9. 40 boys and 62 girls form a group for social work. During their membership drive, an equal number of boys and girls also join the group. How many members does the group have now, if the ratio of boys to girls is 2:3 ?

A. 120
B. 110
C. 100
D. 130
E. None of these

Sol. [40 + x / 62 + x ] = 2/3
x = 4
40 + 62 + 4 + 4 = 110

10. If 8 examiners can examine a certain number of answer books in 12 days by working 5 hours a day, for how many hours a day would 4 examiners have to work in order to examine twice the number of answer books in 20 days ?

A. 16
B. 14
C. 12
D. 15
E. None of these

Sol. x – number of answer books
y – hours
[8 * 12 * 5] / x = [4 * 20 * y] /2x
y = 12
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts