Saturday, 24 December 2016


















Directions(1-5): Study the information given and answer the given below questions:

A group of 5 members needs to be formed from 4 doctors, 3 engineers and 5 teachers.
In how many ways the group can be formed if,

1. No teacher is included

A. 15
B. 18
C. 21
D. 24
E. None of these

Sol. Case-1 (4 doctors & 1 engineer) → 4c4 × 3c1 = 1×3 = 3
       Case-2 (3 doctors & 2 engineer) → 4c3 × 3c2 = 4×3 = 12
       Case-3 (2 doctors & 3 engineer) → 4c2 × 3c3 = 6×1 = 6

Total cases = 3+12+6 = 21.

2. Atleast 1 selected from each stream

A. 350
B. 400
C. 390
D. 380
E. None of these

Sol. Case-1 (2D , 2E & 1T) → 4C2×3C2×5C1 = 6×3×5 = 90
       Case-2 (1D , 2E & 2T) → 4C1×3C2×5C2 = 4×3×10 = 120
       Case-3 (2D , 1E & 2T) → 4C2×3C1×5C2 = 6×3×10 = 180

Total cases = 90+120+180 = 390.

3. Only teachers can be included

A. 5
B. 2
C. 3
D. 1
E. None of these

Sol. Total cases = 5c5 = 1.

4. Only engineers and teachers can be included

A. 56
B. 55
C. 54
D. 52
E. None of these

Sol. Case-1 (2 engineer & 3 teacher) → 3c2 × 5c3 = 3×10 = 30
       Case-2 (3 engineer & 2 teacher) → 3c3 × 5c2 = 1×10 = 10
       Case-3 (1 engineer & 4 teacher) → 3c1 × 5c4 = 3×5 = 15
       Case-4 (5 teacher) → 5c5 = 1

Total cases = 30+10+15+1 = 56.

5. Total ways of forming the group

A. 756
B. 792
C. 764
D. 781
E. None of these

Sol. Total ways = 12c5 = 792.

Directions(6-10): What should come in place of (_) in the following series:

6. 16, 26, 42, 136, _

A. 534
B. 524
C. 494
D. 484
E. None of these

Sol. The series is  ×1+10,  ×2-10,  ×3+10,  ×4-10

7.  5, 6, 16, 57, 244, 1245, _

A. 7500
B. 7506
C. 7502
D. 7508
E. None of these

Sol. 5*1 + 1^2 = 6
     6*2 + 2^2 = 16
    16*3 + 3^2 = 57
    57*4 + 4^2 = 244
   244*5 + 5^2 = 1245
  1245*6 + 6^2 = 7506

8. 95, 60, 36, 21, 13, _

A. 8
B. 9
C. 10
D. 11
E. 12

Sol. 95 - 60 = 35
     60 - 36 = 24
     36 - 21 = 15
     21 - 13 = 8
     13 - 10 = 3

     35 - 24 = 11
     24 - 15 = 9
     15 - 8  = 7
      8 - 3  = 5
   
Thus, C. 10

9. 25, 32, 53, 88, 137, _

A. 195
B. 200
C. 205
D. 210
E. None of these

Sol. 25 + (7*1) = 32
     32 + (7*3) = 53
     53 + (7*5) = 88
     88 + (7*7) = 137
    137 + (7*9) = 200

10. 3, 5, 13, 43, 177, _

A. 890
B. 889
C. 891
D. 892
E. None of these

Sol. 3*1 + 2 = 5
     5*2 + 3 = 13
    13*3 + 4 = 43
    43*4 + 5 = 177
   177*5 + 6 = 891.



Important Note:

To receive the fastest updates on RBI Assistant Exam as well as all other ongoing as well as forthcoming exams, kindly subscribe to our website. All you have to do is enter your email in the upper-right column that appears on the website when you first enter it on the home page. Once you’re subscribed, you will receive all the latest updates concerning all competitive exams.

We hope you find our RBI Assistant Exam Analysis useful. Do share your attempts below and level of accuracy. If you have any doubt relating to any aspect of the RBI Assistant Exam or the RBI Assistant Exam Analysis, do post it in the comments below.
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

Popular Posts