Sunday, 25 December 2016


















Directions: (1-5): Each of the questions below consists of a question two statements numbered I and II given below it. You have to decide whether the data given in the statements are sufficient to answer the question. Read both the statements and give answer

A) If the data in statement I alone are sufficient to answer the question, while the data in statement II alone are not sufficient to answer the question
B) If the data in statement II alone are sufficient to answer the question, while the data in statement I alone are not sufficient to answer the question
C) If the data either in statement I alone or in statement II alone are sufficient to answer the question
D) If the data given in both statements I and II together are not sufficient to answer the question
E) If the data in both statements I and II together are necessary to answer the question

1. What is the weighted average of marks obtained by Vishal?
I. Maths, Science and Social have weights 5, 4 and 3 respectively.
II. Simple Arithmetic mean of Maths and science is 140, which is twice the average of Science and Social.

A)
B)
C)
D)
E)

Sol. Ans D)
In Statement I, Only weights of subjects are given
(M+S)/2 =140 => M + S = 280
(S+SL)/2 = 2(140) => S + SL = 560 We can’t find the marks in Maths, Science and Social.

2. What is the difference between the two digits in a two-digit number?
I. The sum of the two digits is 8.
II. 1/5 of that number is 15 less than 1/2 of 44

A)
B)
C)
D)
E)

Sol. Ans B)
Statement I not sufficient
From statement II,
1/5 * x = 1/2 *44 -15
x = 35, Difference between the two digits is = 2.

3. What is the speed of boat in still water?
I. It takes 5 hours to cover the distance between M and N downstream
II. It takes 7 hours to cover the distance between M and N upstream.

A)
B)
C)
D)
E)

Sol. D)
D = 5*(b+s) and D = 7*(b-s)
So we can’t find the value of b.

4. What is the rate of interest p.c.p.a. ?
I.The amount doubles itself in 10 years.
II.The simple interest accrued in 3 years is Rs. 9,000.

Sol. A)
From Statement I,
R = X*100/x*10 = 10%.

5. For a certain bat and ball, what is the price of the ball?
I. The combined price of the bat and the ball is Rs.155
II. The price of the bat is Rs.105 more than the price of the ball.

Sol. E)
From Statement II,
Let the price of ball be x, then the price of the bat= (x+105)

From Statement I, c
Combined price bat and ball = Rs.155

x+(x+105) = 155 => 2x + 105 = 155 =>
x = 25.

Directions(6-10): What should come in place of (_) in the following series:

6. 7, 9, 23, 121, 839, _

A. 7650
B. 7561
C. 7542
D. 7560
E. 7652

Sol. 7*1 + 2 = 9
     9*3 - 4 = 23
    23*5 + 6 = 121
   121*7 - 8 = 839
   839*9 + 10 =7561

7. 6, 8, 16, 34, 66, _

A. 120
B. 122
C. 115
D. 116
E. 124

Sol. 6 + 2*1^2 = 8
     8 + 2*2^2 = 16
    16 + 2*3^2 = 34
    34 + 2*4^2 = 66
    66 + 2*5^2 = 116

8. 90, 89, 58, 53, 34, _

A. 22
B. 24
C. 25
D. 26
E. 21

Sol. 10^2 - 10 = 90
      9^2 + 8  = 89
      8^2 - 6  = 58
      7^2 + 4  = 53
      6^2 - 2  = 34
      5^2 + 0  = 25

9. 50, 26, 14, 8, 5, _

A. 4
B. 3
C. 3.5
D. 2.5
E. 4.5

Sol. 50/2 + 1 = 26
     26/2 + 1 = 14
     14/2 + 1 = 8
      8/2 + 1 = 5
      5/2 + 1 = 3.5

10. 4, 12, 60, 420, _, 41580

A. 4620
B. 3780
C. 4200
D. 5040
E. None of these

Sol. 4*3 = 12
    12*5 = 60
    60*7 = 420
   420*9 = 3780
  3780*11= 41580


Important Note:

To receive the fastest updates on RBI Assistant Exam as well as all other ongoing as well as forthcoming exams, kindly subscribe to our website. All you have to do is enter your email in the upper-right column that appears on the website when you first enter it on the home page. Once you’re subscribed, you will receive all the latest updates concerning all competitive exams.

We hope you find our RBI Assistant Exam Analysis useful. Do share your attempts below and level of accuracy. If you have any doubt relating to any aspect of the RBI Assistant Exam or the RBI Assistant Exam Analysis, do post it in the comments below.
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

Popular Posts