Monday, 26 December 2016



















1. The ratio of the number of boys and girls in a school is 2:3. If 30% of the boys and 40% of the girls are scholarship holders, the percentage of the students who are not scholarship holders is ?

A. 64%
B. 58%
C. 46%
D. 74%
E. None of these

Sol. Consider Total no of students = 100
Ratio is 2:3 i.e Boys=40 and Girls=60
30% of boys who get scholarship = 40*30/100=12%
40% of girls who get scholarship = 60*40/100 =24%
Therefore % of students who do not get scholarship =100-(12+24) = 64%.

2. Prachi lends Rs 40,000 of two of her friends. She gives Rs 20,000 to the first at 5% p.a. simple interest. She wants to make a profit of 10% on the whole. The simple interest rate at which she should lend the remaining sum of money to the second friend is ?

A. 16%
B. 15%
C. 14%
D. 13%
E. None of these

Sol. S.I. on Rs 20000
=(20000×5×1)/100 = Rs. 1000
Profit to made on Rs 40000
= 40000×10/100=Rs 4000
S.I.on Rs.20000 = 4000-1000 = Rs.3000
Rate=(S.I.* 100)/(P * T)=(3000×100)/20000
=15% per annum.

3. Two places are A and B are 150 kms from each other. A train leaves from A for B at the same time another train leaves B for A. The two trains meet at the end of 5 hours. If the train travelling from A to B travels 10km/hr faster than the other. Find the speed of the faster train ?

A. 20
B. 28
C. 25
D. 15
E. None of these

Sol. Let Speed of trains = S and S + 10 km/hr.
At some X distance from A both train will meet.
So, 5 = X/(S +10) ; 5 = (150 – P)/s
Solve both equation, we get S = 10 so faster train speed is 20 km/hr.

4. The cost price of goods with a bankrupt is Rs. 25500 and if the goods had realised in their full value, his creditiors would have received 85 paise in the rupee. But 2/5 of the goods were sold at 17% and the remainder at 22% below their cost price. How many paise in a rupee was received by the creditors? 

A. 72 paise 
B. 68 paise  
C. 55 paise 
D. 52 paise  
E. None of these

Sol. Total debt = 25500 × 100/85 = Rs.30000
Money received by selling the goods = 25500(2/5 × 83/100 + 3/5 × 78/100)
= 25500/500 (166 + 234)
= 51×400 = Rs.20400
Therefore, money received by the creditors for a rupee = Rs.(20400/30000)=Rs.0.68=68 paise
Hence, the creditor received 68 paise in a rupee.

5. Arjun can complete a work in 60 days. Also if Arjun and Bibek work together, they complete the same work in 20 days. If both start work but Bibek works for only half a day, in how many days will both complete the work ?

A. 25
B. 30
C. 35
D. 20
E. None of these

Sol. Bibek’s 1 day’s work = 1/20 – 1/60 = 1/30
Now in 1day Bibek completes 1/30 of the work, so in half day he will complete 1/2 * 1/30 = 1/60 of the work
Now Arjun’s 1 day’s work is 1/60 and B’s 1/60
So their total 1 day’s work = 1/60 + 1/60 = 1/30

Directions(6-10): What should come in place of the question mark(?) in the following number series:

6. 7, 16, 34, 61, 97, ?

A. 142
B. 154
C. 148
D. 164
E. None of these

Sol. 7 + 9*1, 16 + 9*2, 34 + 9*3, 61 + 9*4, ..

7. 8, 2, 2, 4.5, 18, ?

A. 112.5
B. 122.5
C. 134.2
D. 142.5
E. None of these

Sol. A) 112.5
* (0.5^2), * (1^2), * (1.5^2), * (2^2), * (2.5^2)

8. 7, 9, 23, 121, 839, _

A. 7650
B. 7561
C. 7542
D. 7560
E. 7652

Sol. 7*1 + 2 = 9
     9*3 - 4 = 23
    23*5 + 6 = 121
   121*7 - 8 = 839
   839*9 + 10 =7561

9. 6, 8, 16, 34, 66, _

A. 120
B. 122
C. 115
D. 116
E. 124

Sol. 6 + 2*1^2 = 8
     8 + 2*2^2 = 16
    16 + 2*3^2 = 34
    34 + 2*4^2 = 66
    66 + 2*5^2 = 116

10. 90, 89, 58, 53, 34, _

A. 22
B. 24
C. 25
D. 26
E. 21

Sol. 10^2 - 10 = 90
      9^2 + 8  = 89
      8^2 - 6  = 58
      7^2 + 4  = 53
      6^2 - 2  = 34
      5^2 + 0  = 25



Important Note:

To receive the fastest updates on Bank Exams as well as all other ongoing as well as forthcoming exams, kindly subscribe to our website. All you have to do is enter your email in the upper-right column that appears on the website when you first enter it on the home page. Once you’re subscribed, you will receive all the latest updates concerning all competitive exams.
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

Popular Posts