Tuesday, 20 December 2016


IBPS Clerk Mains 2016-17 (Important Questions-14)













Directions(1-5) : What should come in place of (_) in the following series :

1. 124, 228, 436, _, 1684, 3348

A. 944
B. 852
C. 872
D. 444
E. None of these

Sol. The series is 
× 2 - 20, ×2 - 20, × 2 - 20, ….

2.  1, 1729, 398, 1398, 669, 1181, _

A. 838
B. 738
C. 638
D. 538
E. None of these

Sol. 1 + 12^3 = 1729 
  1729 - 11^3 = 398 
   398 + 10^3 = 1398 
  1398 - 9^3 = 669 
   669 + 8^3 = 1181 
  1181 - 7^3 = 838

3.  7, 7, 10, 18, 33, _

A. 52
B. 55
C. 57
D. 59
E. None of these

Sol. Difference of the difference is : 3, 5, 7, 9.
Thus, answer is 57.

4. 12, 24, 144, 2592, _

A. 138699
B. 139698
C. 139869
D. 139968
E. None of these

Sol. 12*2=24
24*6 =144…..(2*3 = 6)
144*18 = 2592….(6*3)
2592*54 = 139968….(18*3 = 54).

5. 13, 16, 22, 34, _, 106

A. 56
B. 48
C. 58
D. 62
E. None of these

Sol. 16 - 13 = 3
     22 - 16 = 6
     34 - 22 = 12
     58 - 34 = 24
    106 - 58 = 48.

6. If 2 horses are worth 3 oxen, and 5 oxen are worth 12 sheep, and 2 sheep are worth Rs. 500, the value of the horse is

A. Rs. 800
B. Rs. 600
C. Rs. 900
D. Rs. 750
E. None of these

Sol. Sol. 2 sheep = 500 Rs.
12 sheep = 500 × 6 = 5 oxen
3 oxen = 600 × 3 = 2 houses
1 horses = 900 Rs. 

7. A certain job was assigned to a group of man to do it in 20 days. But 12 men did not turn up for the job and the remaining men did the job in 32 days. The original number of men in group was 

A. 32
B. 34
C. 36
D. 40
E. None of these

Sol. Sol. (x – 12) men in 32 day.
20x = 32(x – 12) or x = 32

8. Three fourth of a tank is full of water. If 5 litre are added to it than four fifth of the tank become full. What is the capacity of tank.

A. 75 litre
B. 82 litre
C. 100 litre
D. 120 litre
E. None of these

Sol. Let the capacity be x then,
3x/4 + 5 = 4x/5
Solving, x = 100 L.

9. 8 men can complete a piece of work in 18 days, 18 women complete in 10 days while 6 children complete in 12 days. 4 children, 12 men and 20 women work for 2 days. If only children were to complete the remaining work in 1 day. How many children are required.

A. 36
B. 24
C. 18
D. Can’t determine
E. None of these

Sol. Sol. 8 M = 18 days
M = 18 × 8 = 144 days
W = 18 × 10 = 180 days
C = 6 × 12 = 72 days
Let work be 720 unit then
M = 5 unit daily
W = 4 unit daily
C = 10 unit daily
4 children, 12 men, 20 women = 40 + 60 + 80 = 180 unit × 2 = 360 unit
Rest 720 – 360 = 360 unit
So, no. of children who complete in 1 day = 360/10 = 36

10. A tank is more completely filled in 16 hours but takes four hour more to fill because of a leak in the bottom of the tank. What will the leak take to empty the completely filled tank.

A. 80
B. 60
C. 50
D. cannot be determine
E. None of these

Sol. A) 80
= (16*20)/(20-16)

= 80.

For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

Popular Posts