Friday, 23 December 2016


















Directions(1-5): What should come in place of question mark (?) in the following series:

1. 7415, 2271, 2171, 2107, 2071, ?

A. 2057
B. 2056
C. 2055
D. 2054
E. None of these

Sol. 7415 - 12² = 2271
     2271 - 10² = 2171
     2171 -  8²  = 2107
     2107 -  6²  = 2071
     2071 -  4²  = 2055.

2. 500, 465, 435, 410, 390, ?

A. 365
B. 375
C. 385
D. 395
E. None of these

Sol. 500 - 35 = 465
     465 - 30 = 435
     435 - 25 = 410
     410 - 20 = 390
     390 - 15 = 375.

3. 4, 8, 12, 24, 36, ?

A. 75
B. 76
C. 72
D. 70
E. None of these

Sol. 4×2 = 8
     8×1.5 = 12
    12×2 = 24
    24×1.5 = 36
    36×2 = 72.

4. 20, 114, 565, 2256, 6765, ?

A. 13528
B. 12528
C. 13875
D. 12875
E. None of these

Sol. 20×6 - 6 = 114
    114×5 - 5 = 565
    565×4 - 4 = 2256
   2256×3 - 3 = 6765
   6765×2 - 2 = 13528.        
  
5. 112, 146, 95, 163, 78, ?

A. 190
B. 185
C. 180
D. 175
E. None of these

Sol. 112 + 34 = 146
     146 - 51 = 95
      95 + 68 = 163
     163 - 85 = 78
      78 + 102= 180.

6. The ratio of water and milk in three vessels are 5 : 7, 7 : 9 and 8 : 5, respectively. If the mixture of the three vessels is mixed, then what will be the ratio of water and milk ?

A. 791 : 887
B. 857 : 719
C. 917 : 955
D. 875 : 976
E. None of these

Sol. Quantity of water in the mixture = 5/12 + 7/16 + 8/13 = 917/624
Quantity of milk in the mixture = 7/12 + 9/16 + 5/13 = 955/624
The required ratio is 917 : 955

7. A box contains 5 red balls, 4 blue balls, 3 yellow balls and 2 green balls. If four balls are picked at random, what is the probability that two are red, one is blue and one is green ?

A. 22/1001
B. 85/1001
C. 55/1001
D. 80/1001
E. 65/1001

Sol. Total balls = 14
Probability = (5c2 × 4c1 × 2c1 )/ 14c4 = 80/1001.

8. A basket contains 6 red balls and 10 green balls. Two balls are drawn at random one after one with replacement. What is the probability that first one is green and second one is red ?

A. 16/64
B. 18/64
C. 15/64
D. 14/64
E. None of these

Sol. Probability Required = (10/16)×(6/16).

9. Out of a total profit of Rs 14,000, Anish received Rs 10000 as his share. If Anish invested Rs 20000 for 6 months while Balu invested his amount for the whole year, then find the amount that Balu invested ?

A. Rs 5,000
B. Rs 3,000
C. Rs 5,500
D. Rs 4,000
E. None of these

Sol. Profit ratio = 10000 : 4000 = 5 : 2
So
20,000×6 : 12x = 5 : 2
10000/x = 5/2
x = 4,000.

10. It takes six times as long to row a distance against the stream as to row the same distance in favor of the stream. What is the ratio of the speed of the boat in still water to that of stream ?

A. 6 : 7
B. 5 : 8
C. 8 : 5
D. 7 : 5
E. 5 : 7

Sol. A = [(tu + td) / (tu – td)] × B
So
A = [(6x + x) / (6x- x)] × B
So, A/B = 7/5.
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

Popular Posts