Sunday, 19 February 2017

















Directions (1-5): Study the pie-charts carefully to answer the questions that follow.
Percentage distribution of candidates studying in various disciplines of a college and the percentage of girls in each discipline
Percentage break up of student in each discipline 

 






Q1. What is the number of girls studying in Engineering discipline?   
(a) 180
(b) 220
(c) 320
(d) 260
(e) None of these

Q2. Which discipline has the highest number of boys studying in it?
(a) Science 
(b) Commerce 
(c) Arts
(d) Management 
(e) None of the above 

Q3. The number of boys studying in Commerce discipline forms approximately what percent of the total number of students studying in that discipline?  
(a) 40
(b) 52
(c) 36
(d) 28
(e) 68 

Q4. What is the respective ratio of number of boys studying in Management discipline to the boys studying in Science discipline? 
(a) 71 : 20
(b) 18 : 67
(c) 20 : 71 
(d) 67 : 18
(e) None of these 

Q5. The number of girls studying in Catering discipline forms what per cent of the total number of students in the college? (rounded off to two digits after decimal) 
(a) 3.28
(b) 5.61 
(c) 3.95
(d) 4.17
(e) None of these 

Directions (6-10): Study the following information carefully to answer the given questions.
The teacher’s colony has 2800 members, out of which 650 members read only English newspaper, 550 members read only Hindi newspaper and 450 members read only Marathi newspaper. The number of members reading all the 3 newspapers is 100. Members reading Hindi as well as English newspaper are 200. 400 members read Hindi as well as Marathi newspaper and 300 members read English as well as Marathi newspaper. 

Q6. Find the difference between number of members reading English as well as Marathi newspaper and the number of members reading English as well as Hindi newspaper. 
(a) 300
(b) 200 
(c) 100
(d) 50
(e) None of these 

Q7. How many members read at least 2 newspapers?  
(a) 600
(b) 800
(c) 500
(d) 1000
(e) None of these 

Q8. Find the number of members reading Hindi newspaper.
(a) 750
(b) 980
(c) 1050
(d) 1020
(e) None of these 

Q9. How many members read only one newspaper? 
(a) 1560
(b) 1650
(c) 1640
(d) 1540
(e) None of these 

Q10. Find the number of members reading no newspaper?
(a) Cannot be determined
(b) 450
(c) 550
(d) 750
(e) None of these 

Directions (11-15): What will come in place of question mark (?) in the following questions?  

Q11. 14.2% of 5500 + 15.6% of ? = 1795 
(a) 6500
(b) 6200
(c) 5600
(d) 5800
(e) None of these 

Q12. 25% of 84 × 24% of 85 = ?   
(a) 424.2 
(b) 488.4
(c) 482.8
(d) 428.4
(e) None of these 

Q13. 64% of ? ÷ 14 = 176  
(a) 3800
(b) 3950
(c) 3850
(d) 3900
(e) None of these 

Q14. 40% of 265 + 35% of 180 = 50% of ? 
(a) 338
(b) 84.5
(c) 235.5
(d) 169
(e) None of these 

 
(a) 10 (1/15)
(b) 10
(c) 5
(d) 15
(e) None of these 

Solutions

S1. Ans.(e)
Sol. Number of girls studying in Engineering discipline 
=2000×12/100=240 

S2. Ans.(a)
Sol. It is clear from the given pie-graphs that the number of boys are 
highest in the Science discipline.  

S3. Ans.(b)
Sol. Number of students in Commerce discipline =4800×21/100=1008
Number of girls in Commerce discipline =2000×24/100=480
∴ Number of boys = 1008 - 480 = 528
∴ Required percentage =528/1008×100=52%

S4. Ans.(c)
Sol. Number of students in Management discipline
=4800×10/100=480 
Number of girls in Management discipline =2000×8/100=160 
∴ Number of boys = 480 - 160 = 320 
Number of students in Science discipline =4800×37/100=1776 
Number of girls in Science discipline =2000×32/100=640 
∴ Number of boys = 1776 - 640 = 1136
∴ Required ratio = 320 : 1136 = 20 : 71 

S5. Ans.(d)
Sol. Number of girls in Catering discipline =2000×10/100=200 
Required percentage =200/4800×100=4.17% (approx.)   

(6-10):
From the given information, we can draw the following Venn Diagram. 

 

According to the question, 
a = 650; f = 550; 
g = 450; c = 100;
b + c = 200; c + e = 400
c + d = 300
∴ b = 100, e = 300 and d = 200 

S6. Ans.(c)
Sol. Required difference = 200 - 100 = 100

S7. Ans.(e)
Sol. Number of member who read atleast two newspaper 
= 100 + 300 + 200 + 100 = 700

S8. Ans.(c)
Sol. Number of members reading Hindi newspaper 
= b + c + e = f 
= 100 + 100 + 300 + 500 = 1050 

S9. Ans.(b)
Sol. Number of members reading only one newspaper 
= a + f + g = 650 + 550 + 450 = 1650 

S10. Ans.(b)
Sol. Number of newspaper readers 
= a + b + c + d + e + f + g 
= 650 + 100 + 100 + 200 + 300 + 550 + 450 = 2350 
∴ Number of members reading no newspaper 
= 2800 - 2350 = 450 







For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

Related Posts:

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts