Sunday, 16 October 2016





Directions (1-5): Find the missing numbers in the given series :

1. 7, 16, 45, 184, 915, _

A. 4560
B. 5640
C. 5496
D. 5696
E. None of these

Sol. 7*2 + 2 = 16
    16*3 - 3 = 45
    45*4 + 4 = 184
   184*5 - 5 = 915

   915*6 + 6 = 5496

2. 11, 20, 38, 74, _

A. 156
B. 164
C. 146
D. 142
E. None of these

Sol. 20 - 11 = 9*1
     38 - 20 = 9*2
     74 - 38 = 9*4

     X - 74 = 9*8
     X = 72 + 74 = 146  

3. 15, 21, 38, 65, 101, _

A. 146
B. 150
C. 145
D. 164
E. None of these

Sol. 21 - 15 = 6
     38 - 21 = 17
     65 - 38 = 27
     101 - 65 = 36

 Now subtracting these differences,
     17 - 6 = 11
     27 - 17 = 10
     36 - 27 = 9

     x - 36 = 8
     x = 44

Now adding this to 101 we will get te next term,

= 101 + 44 = 145

4. 24, 28, 19, 35, 10, _

A. 45
B. 59
C. 46
D. 64
E. None of these

Sol. 24 + 2^2 = 28
     28 - 3^2 = 19
     19 + 4^2 = 35
     35 - 5^2 = 10

     10 + 6^2 = 46

5. 12, 19, 35, 59, 90, _

A. 117
B. 127
C. 147
D. 107
E. None of these

Sol. 19 - 12 = 7
     35 - 19 = 16
     59 - 35 = 24
     90 - 59 = 31

Now subtracting the differences,
     16 - 7 = 9
     24 - 16 = 8
     31 - 24 = 7

     x - 31 = 6
     x = 37

Adding this to 90, we get the next term,

= 90 + 37 = 127

6. Find the probability that a number from 1 to 300 is divisible by 3 or 7 ?

A.37/75
B.32/75
C.36/75
D.28/75
E.26/75

Sol. Multiples of 3 = 100
       Multiples of 7 = 42
       Multiples of both 3 and 7 or the multiple of 21 = 14

Total no. of favorable cases = (100 + 42 - 14) = 128

Total no. of cases = 300

Thus, Probability = 128/300 = 32/75.

7. 14 men can do a work in 18 days ,15 women can do a work in 24 days. If 14 men work for first three days and 10 women work after that for three days find the part of work left after that?

A.3/4
B.1/4
C.1/2
D.1/6
E.1/5

Sol. In 1 day 14 men will do = (1/18)th work
       In 3 days 14 men will do = (1/18)*3 = (1/6)th work.

In 1 day 15 women will do = (1/24)th work
In 3 days 15 women will do = (1/24)*3 = (1/8)th work
In 3 days 10 women will do =(1/8)*(10/15) = (1/12)th work

Thus work left will be,

= 1-(1/6 + 1/12)
=3/4.

8. Perimeter of a rectangle is x and circumference of a circle is 8 more than the perimeter of the rectangle. Ratio of radius of circle and length of the rectangle is 1:2 and ratio of length and breadth of rectangle is 7:3. Find the length of the rectangle?

A. 14
B. 21
C. 28
D. 35
E. 7

Sol. Given,

2*(l+b) = x
where l = length
And b = breadth

Also given,

2*3.14*r = x + 8         ( circumference of the circle = 2*3.14*r)
Where r = radius of the circle

2*3.14*r = 2*(l+b) + 8

Also given,
l/b = 7/3
b = 3*l/7
also,
r/l = 1/2
r = l/2

Using both these values,

2*3.14*l/2 = 2*(l + 3l/7) + 8

Solving we get,

Length of the rectangle = l = 28.

9. A invest on some scheme at 5% and B at 3% for two year. If the total sum invested by A and B is 4000 and the simple interest received by both is same then find the amount invested by A ?

A.1300
B.1500
C.2500
D.2700
E.2100

Sol. Lets assume amount invested by A is 'x'
Then amount invested by B will be (4000-x).

S.I. received by A = (p*5*2)/100
S.I. received by B = ((4000-p)*3*2)/100

As given both interests are same, thus,

(p*5*2)/100 = ((4000-p)*3*2)/100

Solving,

p = Rs 1,500.

10. Two trains crosses each other in 14 sec when they are moving in opposite direction, and when they are moving in same direction they crosses each other in 3 minute 2 sec. Find the speed of the faster train by what percent more than the speed of the slower train?

A.16.67%
B.17.33%
C.16.33%
D.17.67%
E.18.33%

Sol. Lets assume speed of faster train be 'a' m/sec.
And assume speed of slower train be 'b' m/sec and its length to be 'x' metres.

Now, keeping slower train stationary, relative speed of faster train will be (when both in opp. direction) (a+b) m/sec and distance to cover will be 'x' metres.

14 = x/(a+b)

Similarly when both in same direction, relative speed of faster train will be (a-b) m/sec and distance to cover will be 'x' metres.

182 = x/(a-b)                 where (3min 2sec = 182 seconds)


Now dividing the two equations,

182/14 = (a+b)/(a-b)

Solving,

a/b = 7/6

Now % by which speed of faster train is more w.r.t. slower train is,

= [(a-b)/b]*100

Simplifying this,

= (a/b - 1)*100

Thus putting the value in the eqn.

= (7/6 - 1)*100

= 16.67 %.

Directions (11-15): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and give answer

(1) if x > y
(2) if x >=y
(3) if x < y
(4) if x <=y
(5) if x = y or relationship between x and y cannot be established.

11 I. 3x^2 - 22x + 7 = 0
     II.y^2 - 15y + 56 = 0

Sol. Solving quadratic 1 and 2,

    x= 1/3, 7
    y= 7,8

Thus, x<=y

12 I. 2x^2 - 17x + 36 = 0
   II. 2y^2 - 19y + 44 = 0

Sol. Solving quadratic 1 and 2,

    x= 9/2, 4
    y= 11/2, 4

Thus, x<=y

13.I. x - 169^0.5 = 0
   II.y^2 - 169 = 0

Sol. Solving quadratic 1 and 2,

    x= 13
    y=-13, 13

Thus, x>=y

14 I. 3x^2 + 20x + 25 = 0
     II. 3y^2 + 14y + 8 = 0

Sol. Solving quadratic 1 and 2,

    x= -5/3, -5
    y= -2/3, -4

Thus, no relation can be established.

15 I. 3x^2 + 5x + 2 = 0
     II. 3y^2 + 18y + 24 = 0

Sol. Solving quadratic 1 and 2,

    x= -2/3, -1
    y= -2,-4

Thus, x>y.

Directions (16-20): What should come in the place of question mark (?) in the questions given below, 

16. 40% of 265 + 35% of 180 = 50% of ?+ ?% of 80

Sol. Solving this,

x = 130
 
(a) 80 
(b) 95.5
(c) 130 
(d) 125.5 
(e) 115

17. (0.25×0.16)^0.5 of 15/7 = ?

Sol. Solving this,

x=0.43

(a) 0.43
(b) 0.76
(c) 0.91
(d) 0.20
(e) 0.62

18.?/529=324/?

Sol. Solving this,

x= 414

(a) 404
(b) 408
(c) 410
(d) 414
(e) 416

19.(682% of 782) ÷ 856 =?

Sol. Solving this,

x = 6.25

(a) 4.50
(b) 10.65
(c) 2.55
(d) 8.75
(e) 6.25

20. 15.5% of 850 + 24.8% of 650 = ?

Sol. Solving this,

x = 295

(a) 295
(b) 330
(c) 270
(d) 375
(e) 220

For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts