Tuesday, 29 November 2016

As some shifts have already completed of IBPS Clerk Prelims 2016-17.  We now have a better understanding of the questions asked in IBPS Clerk Prelims exam

So, for our students we have prepared a set of questions containing some of the asked questions in  IBPS Clerk Prelims 2016-17 and some based on their types.
Solving this will get you a better understanding of the questions asked in IBPS Clerk Prelims, if you still have not given your IBPS Clerk Prelims paper. 

These sets will be posted daily for all those students who have yet to give their IBPS Clerk Prelims exam, and get them ready to face the exam with confidence.





Directions (1-5) : What should come in place of question mark (?) in the following questions?

1. 36% of 170 + ? % of 592 = 150

A. 14.6
B. 17.8
C. 16.4
D. 15
E. None of these

Sol. 15

2. (12.11)^2 + (?)^2 = 732.2921

A. 20.2
B. 24.2
C. 23.1
D. 19.2
E. None of these

Sol. 24.2

3. 288 ÷ ? x 57 = 2052

A. 8
B. 7
C. 6
D. 9
E. None of these

Sol. 8

4. (1125—274—323)÷(875—654— 155) = ?

A. 9
B. 6
C. 7
D. 8
E. None of these

Sol. 8

5. (42)^2 ÷ 6.3 x 26 = ?

A. 7182
B. 7269
C. 7260
D. 7240
E. None of these

Sol. 7280

Directions (6-10): What will come in the place of the question mark (_) in the following number series ?

6. 8, 13, 5, 10, 2, _

A. 5
B. 6
C. 7
D. 8
E. None of these

Sol. 8 + 5 = 13
    13 - 8 = 5
     5 + 5 = 10
    10 - 8 = 2
     2 + 5 = 7

7. 9, 21, 45, 93, 189, _

A. 361
B. 389
C. 381
D. 379
E. None of these

Sol. 9 + 6*(2^1) = 21
    21 + 6*(2^2) = 45
    45 + 6*(2^3) = 93
    93 + 6*(2^4) = 189
   189 + 6*(2^5) = 381

8. 10, 12, 17, 27, 44, _

A. 68
B. 66
C. 70
D. 73
E. None of these

Sol. 10 + 2 = 12
     12 + 5 = 17
     17 + 10= 27
     27 + 17= 44
     44 + 26= 70

      5 - 2 = 3
     10 - 5 = 5
     17 - 10= 7
     26 - 17= 9

9. 8, 12, 20, 36, 68, _

A. 130
B. 128
C. 132
D. 136
E. None of these

Sol. 8 + 4 = 12
    12 + 8 = 20
    20 + 16= 36
    36 + 32= 68
    68 + 64= 132

10. 8, 4, 4, 6, 12, _

A. 30
B. 32
C. 36
D. 25
E. None of these

Sol. 8*0.5 = 4
     4*1.0 = 4
     4*1.5 = 6
     6*2.0 = 12
    12*2.5 = 30

11. The ratio of X’s 3 years hence and Y’s age 3 years ago is 4 : 3. After 7 years from now X’s age will be 10 less than twice Y’s present age. Find the difference between the ages of both ?

A. 3
B. 4
C. 5
D. 2
E. None of these

Sol. (X+3)/(Y-3) = 4/3
so, 3X – 4Y = -21
Also (X+7) = 2Y – 10, so X – 2Y = -17
Solve, both equations, X = 13, Y = 15

12. X and Y invested in a business as Rs 7200 and Rs 10,800 respectively. After 4 months Z joined them by investing Rs 9000 and at the same time X added Rs 900 and Y withdrew Rs 900. If the total profit at the end of a year is Rs 64,000, then find the share of Y ?

A. 27,200
B. 28,500
C. 28,600
D. 26,900
E. None of these

Sol. X : Y : Z
7200*4 + 8100*8 : 10800*4 + 9900*8 : 9000*8
72*4 + 81*8 : 108*4 + 99*8 : 90*8
72 + 81*2 : 108 + 99*2 : 90*2
8 + 9*2 : 12 + 11*2 : 10*2
26 : 34 : 20
13 : 17 : 10
Y = 17/40 * 64000 

13. A sum of Rs 4600 is invested in two different schemes. Scheme A offers 8% rate of interest per annum for 3 years and scheme B offers 10% rate of interest compounded annually for 2 years. If after investing the amount in both schemes, the difference in interests received is Rs 24, find the amount invested in scheme B ?

A. 2100
B. 2400
C. 2500
D. 2600
E. None of these

Sol. (4600-x)*8*3/100 – [x (1 + 10/100)^2 – x] = 24
Solve, x = 2400.

14. A at 20 km/hr starts from point P towards another point Q. After 2 hours of A started, D starts from point Q towards point P. In between they met at half the distance between points P and Q. If A covered one-fourth of total distance in 2 hours, what is the speed of D ?

A. 48
B. 60
C. 48
D. 35
E. 52

Sol. A covered one-fourth of total distance in 2 hours, so 1/2 distance in 4 hours
Now D has covered that same distance that A covered in (4-2) = 2 hours [D started after 2 hrs]
And since distances are same
So distance by A = distance covered by D gives
20*4 = x*2
Solve, x = 40km/hr

15. While listing the ages of people in a group, the age of one of the member which was 24 years was mistakenly written as 34 years. Due to this the average of the ages increased by two-third years. What is the number of people in the group ?

A. 21
B. 15
C. 18
D. 24
E. 12

Sol. Increase in age lead to increase in average by 2/3
So (34-24) = 2x/3

x = 15.        
As some shifts have already completed of IBPS Clerk Prelims 2016-17.  We now have a better understanding of the questions asked in IBPS Clerk Prelims exam

So, for our students we have prepared a set of questions containing some of the asked questions in  IBPS Clerk Prelims 2016-17 and some based on their types.
Solving this will get you a better understanding of the questions asked in IBPS Clerk Prelims, if you still have not given your IBPS Clerk Prelims paper. 

These sets will be posted daily for all those students who have yet to give their IBPS Clerk Prelims exam, and get them ready to face the exam with confidence.










1. 1 year ago, Rajesh was six times as old as his son. Six years hence, Rajesh’s age will exceed his son’s age by 15 years. The ratio of the present ages of Rajesh and his son is?


A. 15 : 4
B. 19 : 4
C. 15 : 2
D. 17 : 2
E. None of these

Sol. Lets assume, ages of Rajesh and his son is = 6x, x

According to the question,

(6x + 1 + 6])– (x + 1 + 6) = 15
5x = 15
x = 3.

Thus, ratio = 6x + 1 : x + 1 = 19 : 4.

2. A person cover 32km downstream is 120 minutes and same person cover 48 km upstream in 720 minutes. Then find the rate of current ?

A. 4kmph
B. 5kmph
C. 3kmph
D. 2kmph
E. None of these

Sol. Lets assume the speed of person in still water is 'x' km/hr
And also assume the speed of current to be 'y' km/hr.

According to the question,

x + y = 32*60/120 = 16

and

x - y = 48*60/720 = 4

Solving these, we get,

y = 6 km/hr.

3. Sum of two numbers is 264. If the first number is 20% more than the second number then, what is the value of second number ?

A. 140
B. 164
C. 120
D. 114
E. None of these

Sol. Lets assume the second no. to be 'x'
Then first no. will be = 1.2x

According to the question, 

1.2x + x = 264

Solving, x = 120.

4. Pipe A can fill a tank in 5 hrs and tap B can empty the same tank in 10 hrs. Both are opened simultaneously for 2 hrs. How much water is there in the tank if capacity of tank is 480 L ?

A. 100 L 
B. 96 L
C. 120 L
D. 86 L
E. None of these

Sol. Time taken to fill the tank completly when both are open,

= (1/5 - 1/10)

= 10 hrs.

It takes 10 hrs to fill = 480 L
Thus, in 2 hrs they will fill = 480*2/10 = 96 L.

5. The numerator of a fraction is increased by 25% and the denominator is decreased by 25%. If the resultant fraction is 3/4, what is the original fraction ?

A. 4/7
B. 1/4
C. 3/5
D. 1/3
E. None of these

Sol. Lets assume the original numerator to be 'x'
And original denominator to be 'y'

According to the question, 

1.25x/0.75y = 3/4

x/y = 9/20. 

Directions (6-10):What will come in the place of the question mark (_) in the following number series ?

6. 16, 17, 13, 22 , _

A. 15
B. 6
C. 12
D. 29
E. None of these

Sol. 16+1^2 = 16+1 = 17
17-2^2 = 17-4 = 13
13+3^2 = 13+9 = 22
22-4^2 = 22-16 = 6

7. 25, 32, 48, 82, _

A. 143
B. 134
C. 124
D. 132
E. None of these

Sol. 25+7 = 32………….(7)
32+16 = 48…………(7+9 = 16)
48+34 = 82…………(16+18 = 34)
82+61 = 143………..(34+27 = 61)

8. 87, 109, 142, 186 , _

A. 214
B. 124
C. 241
D. 421
E. None of these

Sol. 87+22 = 109
109+33 = 142
142+44 = 186
186+55 = 241

9. 12, 24, 144, 2592, _

A. 138699
B. 139698
C. 139869
D. 139968
E. None of these

Sol. 12*2=24
24*6 =144…..(2*3 =6)
144*18 = 2592….(6*3)
2592*54 = 139968….(18*3=54)

10. 11, 12, 50, 453, ?

A. 7225
B. 7522
C. 7252
D. 7524
E. None of these

Sol. 11*1^2+1 = 11+1 = 12
12*2^2+2 = 12*4+2 = 50
50*3^2+3 = 50*9+3 = 453
453*4^2+4 = 7252

Directions (11-15): What value should come in place of the question mark (?) in the following questions ?

11. 28% of 350 + 15*32 = 61% of 1000 – √?

A. 1024
B. 784
C. 984
D. 1156
E. None of these

Sol. 1024.

12. 626.40 ÷ (9/0.225) × 25 – ? = 241

A. 148.3
B. 212.4
C. 112.3
D. 150.5
E. None of these

Sol. 150.5

13. (22)^2 – √4761 = (?)^2 + 91

A. 14
B. 19
C. 28
D. 18
E. None of these

Sol. 18

14. 626.4 + 129.06 = (?)% of 400 + 431.46

A. 81
B. 71
C. 88
D. 101
E. None of these

Sol. 81

15. 60% of [{(30% of 70) – 3}% of 150] = 9% of ?

A. 135
B. 180
C. 170
D. 176
E. None of these

Sol. 180.  

Monday, 28 November 2016


As some shifts have already completed of IBPS Clerk Prelims 2016-17.  We now have a better understanding of the questions asked in IBPS Clerk Prelims exam

So, for our students we have prepared a set of questions containing some of the asked questions in  IBPS Clerk Prelims 2016-17 and some based on their types.
Solving this will get you a better understanding of the questions asked in IBPS Clerk Prelims, if you still have not given your IBPS Clerk Prelims paper. 

These sets will be posted daily for all those students who have yet to give their IBPS Clerk Prelims exam, and get them ready to face the exam with confidence.








Directions (1-5): What should come in place of the question mark (_) in the following number series?

1. 14, 13, 24, 69, _, 1355

A. 265
B. 248
C. 272
D. 264
E. None of these

Sol. 14*1 - 1 = 13
     13*2 - 2 = 24
     24*3 - 3 = 69
     69*4 - 4 = 272

2. 7, 16, 11, 20, 15, _

A. 26
B. 25
C. 24
D. 21
E. None of these

Sol. 16 - 7 = 9
     11 - 16= -5
     20 - 11= 9
     15 - 20= -5

Thus, 15 + 9 = 24.


3. 7, 7, 10, 18, 33, _

A. 52
B. 55
C. 57
D. 59
E. None of these

Sol. Difference of the difference is : 3, 5, 7, 9.
Thus, answer is 57.

4. 7, 15, 79, 591, _

A. 4807
B. 4687
C. 4521
D. 4601
E. None of these

Sol. 15 - 7 = 8
     79 - 15= 8^2
    591 - 79= 8^3

Thus, 591 + 8^4 = 4687.

5. 3, 10, 18, 28, _

A. 43
B. 41
C. 42
D. 46
E. None of these

Sol. Difference of the difference is : 1, 2, 3.
Thus, answer is 41.

6. A person goes 42 km downstream in 12 minutes and 56 km upstream in 24 minutes. What is the speed of boat in still water ?

A. 175 km/hr
B. 145 km/hr
C. 35 km/hr
D. 65 km/hr
E. None of these

Sol. Lets assume speed of boat in still water to be 'x'
And speed of current to be 'y'.

According to the question,

x+y = 42*60/12 = 210

Also given,

x-y = 56*60/24 = 140

Solving these two equations , we get,

x = 175 km/hr.

7. Two tables bought for Rs. 250 and Rs.400. One is sold at the profit of 15% and another at the loss of X% then the overall loss is Rs.76 then find the value of X ?

A. 25%
B. 28.375%
C. 26.75%
D. 28%
E. None of these

Sol. Total C.P. = 250 + 400 = Rs 650
First S.P. = 1.15*250 = 287.5
Second S.P.= (1 - X/100)*400

According to the question,

650 - [287.5 + (1 - X/100)*400] = 76

Solving we get,

X = 28.375%.

8. Simple interest on the sum of money of Rs.2600 for 2 years at X% per annum is 832. Then what is the interest on Rs.3600 for 3 years at X+3% per annum ?

A. 2000
B. 2068
C. 2052
D. 2130
E. None of these

Sol. As given,

832 = 2600*2*X/100

Thus, X = 16

Now, S.I. = 3600*(16+3)*3/100

Solving, S.I. = Rs 2052.

9. The side of an equilateral Triangle is 18cm. The ratio of circumference of an circle and perimeter of triangle is 44:27. Then, find the area of the circle ?

A. 616
B. 756
C. 564
D. 712
E. None of these

Sol. Perimeter of triangle = 3×18 = 54

Now, Circumference of circle = 2*r*22/7

According to the question,

(2r*22/7)/54 = 44/27

r = (44*7/22)

Now, area of circle = (r²*22/7) = (22/7)*(44*7/22)² = 616 cm².

Directions (10-15): What will come in place of the question mark (?) in the following questions? 

10. 4003 × 77 - 21015 = ? × 116   

A. 2477
B. 2478 
C. 2467
D. 2476 
E. None of these

Sol. ? × 116 = 4003 × 77 - 21015
Or, ? × 116 = 308231 - 21015 = 287216
Or, ? × 116 = 287216
∴ ? =287216/116=2476

11. (4444 ÷ 40) + (645 ÷ 25) + (3991 ÷ 26) = ? 

A. 280.4 
B. 290.4
C. 295.4
D. 285.4 
E. None of these

Sol. ? = (4444 ÷ 40) + (645 ÷ 25) + (3991 ÷ 26)
= 4440/40 + 645/25 + 3991/26
= 111.1 + 25.8 + 153.5 = 290.4

12. 335.01 × 244.99 ÷ 55 = ?  

A. 1490
B. 1550
C. 1420
D. 1590
E. 1400

Sol. ? = 335.01 × 244.99 ÷ 55
= 335 × 245 ÷ 55
= 335×245/55
= 82075/55
= 1492.27 ≈ 1490  

13. 334.43 + 33.34 + 3.44 + 14.1 + 0.33 + 15.54 = ?

A. 310.18
B. 401.18
C. 411.18
D. 311.18
E. None of these

Sol. 334.43 + 33.34 + 3.44 + 14.1 + 0.33 + 15.54 = 401.18

14. [(16√7 + 18√7) x (32√7 + 37√7)] – 13826 = ?

A. 2596
B. 2436
C. 2432
D. 2642
E. 2242

Sol. [√7(16 + 18) x √7(32 + 37)] – 13826
[34√7 x 69√7] – 13826
16422 – 13826 = 2596

15. 634.596 + 71.472 – 396.708 = ? + 37.371

A. 271.989
B. 411.289
C. 211.189
D. 301.389
E. None of these

Sol. = 634.596 + 71.472 – 396.708 – 37.371
= 706.068 – 434.079 = 271.989

Saturday, 26 November 2016


As promised we are here with  "The Memory Based Question Paper of IBPS Clerk Prelims 2016 (Quantitative Aptitude)."  This contains quantitative aptitude questions asked on 26th Nov. Shift of IBPS Clerk Prelims 2016.

This will prove to be really helpful for students who have their exams scheduled at upcoming shifts. Do practice this to get the feel of questions asked in IBPS Clerk Pre 2016 Exam. 







1. 6, 3, 3, 6, 24, _

A. 192
B. 144
C. 96
D. 120
E. None of these

Sol. *0.5, *1, *2, *4, *8

2. 3, 4, 10, 33, 136, _

A. 548
B. 684
C. 545
D. 685
E. None of these

Sol. 3*1 + 1 = 4
     4*2 + 2 = 10
    10*3 + 3 = 33
    33*4 + 4 = 136
   136*5 + 5 = 685

3. 9, 11, 16, 26, _, 69

A. 46
B. 42
C. 43
D. 47
E. None of these

Sol. 11 - 9 = 2
     16 - 11= 5
     26 - 16= 10
     43 - 26= 17
     69 - 43= 26
 
      5 - 2 = 3
     10 - 5 = 5
     17 - 10= 7
     26 - 17= 9

4. 21, 24, 32, 45, 63, _

A. 82
B. 84
C. 85
D. 86
E. None of these

Sol. 24 - 21 = 3
     32 - 24 = 8
     45 - 32 = 13
     63 - 45 = 18
   
      8 - 3 = 5
     13 - 8 = 5
     18 - 13= 5
     18 + 5 = 23

Thus, 63 + 23 = 86.

5. 7, 10, 16, 28, _, 100

A. 50
B. 52
C. 53
D. 56
E. None of these

Sol. 10 - 7 = 3
     16 - 10= 6
     28 - 16= 12
     52 - 28= 24
    100 - 52= 48.

6. The ratio of A’s age 3 years ago and B’s age 5 years ago is 4:5. If A is 4 years younger than B then what is the present age of B ?

A. 11
B. 12
C. 15
D. 10
E. None of these

Sol. Lets assume B's age be 'x' years
Then, A's age will be = (x-4) yrs

According to the question,

(x-4)/x = 4/5

Solving, we get,

x = 15 years.

8. A boat goes 16.2 km up stream in 36 min and goes downstream in 27 min. Find speed of boat in still water ?

A. 32km/hr
B. 31km/hr
C. 31.5km/hr
D. 30km/hr
E. None of these

Sol. Lets assume the speed of the boat in still water is 'x' km/hr.
Also assume speed of current to be 'y' km/hr.

According to the question,

x - y = 16.2*60/36
x - y = 27

Also given,

x + y = 16.2*60/27
x + y = 36

Adding these two equation, we get,

2x = 63
x = 31.5km/hr.

9. A vendor sold two articles namely X and Y. He sold article ‘X’ at a loss of 20% and article ‘Y’ at a profit of 25% but finally there is no loss or no gain. If the total selling price of both articles is Rs.900. Find the difference between the cost price of article ‘X’ and ‘Y’ ?

A. 160
B. 150
C. 175
D. 185
E. None of these

Sol. 20% of X = 25% of Y ; X + Y = 900
X/Y = 5/4
Difference = Rs 100.

10. A bag contains 5 red balls, 4 blue balls, 3 yellow balls and 2 green balls. If three balls are picked at random, what is the probability that two are red and one is green ?

A. 22/55
B. 15/81
C. 10/91
D. 5/91
E. None of these

Sol. Total balls = 14
Probability = 5c2 * 2c1/ 14c3 = 5/91.

11. Two pipes A and B can fill a tank in 16 hrs and 12 hrs respectively. The capacity of the tank is 240 litres. Both the pipes are opened simultaneously and closed after 2 hrs. How much more water (In Liters) needed to fill the tank ?

A. 100
B. 170
C. 70
D. 190
E. None of these

Sol. Time taken to fill 240 litres when both pipes are open,

= 1/16 + 1/12
= 7/48

Thus, it takes 48/7 hrs to fill 240 litres.

In 2 hrs they will fill,

= 240*2*(7/48)
= 170 litres.

12. The simple interest on a certain sum at 15% per annum for 5 year is Rs1500 more to the simple interest on the same at 12% per annum for the same period. Find the sum- 

A. Rs 12000
B. Rs 12500
C. Rs 8000
D. Rs 10000
E. None of these

Sol. Lets assume the sum to be 'P'.

P*15*5/100 = P*12*5/100 + 1500

Solving this for P, we get,

P = Rs 10,000.

13. The total of the ages of a class of 60 girls is 900 years. The average age of 20 girls is 12 years and that of the other 20 girls is 16 years. What is the average age of the remaining girls ?

A. 14 years
B. 15 years
C. 16 years
D. 17 years
E. None of these

Sol. Let assume the average of remaining 20 girls to be 'x'.

According to the question,

Sum of 60 girls = 900

Sum of 1st 20 girls = 16*20

Sum of other 20 girls = 12*20

Sum of remaining 20 girls = 20x

Now, 16*20 + 12*20 + 20x = 900

Solving for x, we get,

x = 17 years.

14. The numerator of a fraction is decreased by 25% and the denominator is increased by 250%. If the resultant fraction is 65, what is the original fraction ?

A. 22/5
B. 24/5
C. 27/6
D. 28/5
E. 30/11

Sol. Lets assume the numerator to be'x'.
Thus, decreased numerator will be = 0.75x

Also, assume the denominator to be 'y'.
Thus, the increased denominator will be = 3.5y

Accordng to the question,

0.75x/3.5y = 6/5

Solving, we get,

x/y = 28/5.

15. In an election 10% of the voters on the voters’ list did not cast votes and 60 voters cast their ballot papers blank. There were only two candidates. The winner was supported by 50% of all voters in the list and he got 420 votes more than his rival. The number of voters on the list was:

A. 3600
B. 6200
C. 4575
D. 6028
E. None of these

Sol. Let total number of voters= x
People who voted for the winner are = 0.5x
People who voted for the loser are = 0.5x-420
People who cast blanks are = 60
and people who did not vote are = 0.1x
solve the following equation
0.5x+0.5x-420+60+0.1x=x => x=3600.

Popular Posts