Sunday, 13 November 2016





1. 5, 6, 10, 16, 24, _

A. 36
B. 34
C. 32
D. 30
E. None of these

Sol. 5 + 1^2 = 6
     6 + 2^2 = 10
     7 + 3^2 = 16
     8 + 4^2 = 24
     9 + 5^2 = 34.

2. 8, 7, 12, 33, 128, _

A. 630
B. 632
C. 634
D. 635
E. None of these

Sol. 8*1 - 1 = 7
     7*2 - 2 = 12
    12*3 - 3 = 33
    33*4 - 4 = 128
   128*5 - 5 = 635.

3. 12, 14, 31, 97, 393, _

A. 1970
B. 1972
C. 1971
D. 1973
E. None of these

Sol. 12*1 + 2 = 14
     14*2 + 3 = 31
     31*3 + 4 = 97
     97*4 + 5 = 393
    393*5 + 6 = 1971.

4. 3, 10, 22, 37, 53, _

A. 70
B. 68
C. 66
D. 65
E. None of these

Sol. 3 + 7*1 = 10
    10 + 6*2 = 22
    22 + 5*3 = 37
    37 + 4*4 = 53
    53 + 3*5 = 68.

5. 8, 9, 22, 75, 316, _

A. 1500
B. 1505
C. 1605
D. 1705
E. None of these

Sol.  8*1 + (1*1) = 9
      9*2 + (2*2) = 22
     22*3 + (3*3) = 75
     75*4 + (4*4) = 316
    316*5 + (5*5) = 1605.

6. The average speed of a bike is 9/5 times the average speed of the van. A bus covers 920 km in 23 hours. The speed of the van is twice the speed of the bus. How much distance the bike cover in 4 hours ?

A. 576
B. 648
C. 640
D. 590
E. None of these

Sol. Speed of van = 920/23 = 40 kmph
Speed of bus = 80 kmph
Speed of car = 9/5 * 80 = 144 kmph
Distance covered by car = 144 * 4 = 576.

7. 10 men and 6 women together can complete a piece of work in 6 days. The work done by a man in one day is double the work done by a woman in one day. If 10 men and 6 women started working and after 2 days, 4 men left and 4 new women joined them, in how many more days will the work be completed ?

A. 156/11
B. 136/11
C. 146/11
D. 126/11
E. None of these.

Sol. 1M = 2W
10 men and 6 women = 26 women
After 2 days : 6 Women + 4 Women +6 men = 22 Women
(26 * 6) / 1 = (26 * 2)/x
x = 1/3
(26 * 6) / 1/3 = (22 * x)/ 2/3
x = 156/11.

8. X can do a Piece of work in 8 days. With the help of Y, X can do the same work in 5 days. If they get Rs.400 for that work, then what will be the share of Y in the received remuneration ?

A. 150
B. 180
C. 160
D. 200
E. None of these

Sol. x = 1/8
x+y = 1/5
y = 1/8-1/5 =3 /40
Effeciency of X to Y is 24 : 40 => 6:10 => 3:5
Ratio = 5:3
Y = 3/8 * 400 = Rs.150

9. The average weight of four boys A, B, C, and D is 75 kg. The fifth boy E is included and the average weight decreases by 4 kg. A is replaced by F. The weight of F is 6 kg more than E. Average weight decreases because of the replacement of A and now the average weight is 72 kg. Find the weight of A.

A. 57 kg 
B. 54 kg 
C. 56 kg 
D. 60 kg 
E. 58 kg

Sol. Sum of the weight of A, B, C and D = 75 × 4 = 300 kg
and average weight of A, B, C, D and E = 71 kg
sum of the weight of A, B, C, D and E
= 71 × 5 = 355 kg
weight of E = 355 – 300 = 55 kg
weight of F = 55 + 6 = 61 kg
Now, average weight of F, B, C, D and E = 72 kg
Sum of the weight of F, B, C, D and E = 72 × 5 = 360 kg
B + C + D = 360 – 55 – 61 = 244 kg.
Weight of A = 300 – 244 = 56 kg.

10. In 165 litres of mixtures of milk and water, water is only 28%. The milkman sold 40 litres of this mixture and then he added 30 litres of pure milk and 13 litres of pure water in the remaining mixture. What is the percentage of water in the final mixture?

A. 29.35% 
B. 28.57% 
C. 24.57% 
D. 27.75% 
E. 26.57%

Sol. Now, milkman sold 40 litre of mixture
So, remaining mixture = 165 – 40 = 125 litre
Quantity of water = 125 × 28/100 = 35 litre
Quantity of milk = 90 litre.
Now, milkman made new mixture in which
water = 35 + 13 = 48 litre
milk = 90 + 30 = 120 litre
Percentage of water in the new mixture
= 48/(48 + 120) * 100 = 28.57%
      
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts