Monday, 14 November 2016








1. 1, -1, -19, -145, _

A. -893
B. -883
C. -873
D. -863
E. None of these

Sol. 1×10 - 9 = 1
     1×9 - 10 = -1
    -1×8 - 11 = -19
    -19×7 - 12 = -145
   -145×6 - 13 = -883

2. 1, 1729, 398, 1398, 669, 1181, _

A. 838
B. 738
C. 638
D. 538
E. None of these

Sol. 1 + 12^3 = 1729
  1729 - 11^3 = 398
   398 + 10^3 = 1398
  1398 - 9^3 = 669
   669 + 8^3 = 1181
  1181 - 7^3 = 838

3. 3, 5, 13, 19, 31, 41, _

A. 58
B. 57
C. 56
D. 55
E. 53

Sol. 1×2 + 1 = 3
     2×3 - 1 = 5
     3×4 + 1 = 13
     4×5 - 1 = 19
     5×6 + 1 = 31
     6×7 - 1 = 41
     7×8 + 1 = 57

4. 9, 31, 53, 141, 241, _

A. 379
B. 732
C. 436
D. 324
E. None of these

Sol. 1^2 + 2^3 = 9
     2^2 + 3^3 = 31
     3^2 + 4^3 = 53
     4^2 + 5^3 = 141
     5^2 + 6^3 = 241
     6^2 + 7^3 = 379

5. 50, 99, 295.5, 1180, 5897.5, _

A. 35380
B. 35382
C. 35384
D. 35386
E. 35388

Sol. 50×2 - 1 = 99
     99×3 - 1.5 = 295.5
  295.5×4 - 2 = 1180
   1180×5 - 2.5 = 5897.5
 5897.5×6 - 3 = 35382

6. P can do a piece of work in 10 days, Q can do the same work in 15 days. They work together for 5 days and the rest of the work is done by R in 2 days. If they get 1350rs for the whole work, how should they divide the money ?

A. Rs 675, Rs 225 & Rs 450
B. Rs 675, Rs 450 & Rs 225
C. Rs 375, Rs 450 & Rs 555
D. Rs 555, Rs 450 & Rs 375
E. None of these

Sol. Work done by P & Q in 5 days = 5*(1/10 + 1/15) = 5/6
Work remaining = 1 - 5/6 = 1/6
So C alone can do the remaining work in 2 days , hence he can complete the total work in 12 days.
Ratio of their work = 5/10 : 5/15 : 2/12 = 3:2:1
Share of wages = Rs 675, Rs 450 & Rs 225.

7. A box contains 2 dozens of banana, 75% of which are not fresh. If 5 bananas are taken out from the box at random, what is the probability that at least 3 of them are fresh ?

A. 139/1771
B. 140/1771
C. 142/1771
D. 143/1771
E. None of these

Sol. The box contains 24 bananas, out of which 75% = 18 are not fresh but 6 are fresh.
The probability that at least 3 out of 5 are fresh is as follows:
[(6c3 * 18c2) + (6c4 * 18c1) + (6c5 * 18c0)]/24c5 = 139/1771

8. Anuj invested a certain amount in two schemes A & B in the ratio of 4:5. At the end of one year, he earned total dividend of 30% on his investment. After one year, he reinvested the amount including the dividend in the ratio of 6:7 in schemes A & B again. If the amount reinvested in scheme B was 94,500 rs. What was the original amount invested in scheme B ?


A. 71,000 Rs
B. 75,000 Rs
C. 95,000 Rs
D. 60,000 Rs
E. None of these

Sol. Let the amount in scheme B in the original amount be Rs 5x.
Profit earned at the end of first year = 9x * 30/100 = 2.7x Rs
(7*11.7x)/13 = 94500
x=1500 Rs
So amount in Scheme B in original amount = 15000*5 = 75000 Rs

9. In a school the number of boys and girls are in the ratio of 4:7. If the number of boys are increased by 25% and the number of girls are increased by 15%. What will be the new ratio of number of boys to that of girls?

A. 100:131
B. 100:151
C. 100:161
D. 100:181
E. None of these 

Sol. Boys = 4x and girls = 7x
Ratio = 4x*125/100 : 7x*115/100 = 100:161

10. The ratio of two numbers is 3:4. If 3 is subtracted from both the numbers, the ratio becomes 1:2. Find the sum of the two numbers? 

A. 9
B. 10.5
C. 11.5
D. 12
E. None of these

Sol. (3x – 3)/(4x – 3) = ½
x = 1.5
sum of the numbers = 7*1.5 = 10.5
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts