1. 120, 227, 282, 345, 416, _
A. 500
B. 480
C. 495
D. 485
E. None of these
Sol. 120 + (8*6) - 1 = 227
227 + (8*7) - 1 = 282
282 + (8*8) - 1 = 345
345 + (8*9) - 1 = 416
416 + (8*10) - 1 = 495
2. 2, 21, 138, 705, _
A. 2836
B. 2900
C. 3000
D. 2764
E. None of these
Sol. 2*7 + 1*7 = 21
21*6 + 2*6 = 138
138*5 + 3*5 = 705
705*4 + 4*4 = 2836
3. 8, 5, 6.5, 11.75, 26, _
A. 70
B. 68
C. 67
D. 66
E. None of these
Sol. 8*0.5 + 1 = 5
5*1 + 1.5 = 6.5
6.5*1.5 + 2 = 11.75
11.75*2 + 2.5 = 26
26*2.5 + 3 = 68
4. 240, 182, 132, 90, 56, _
A. 24
B. 30
C. 28
D. 32
E. None of these
Sol. 16^2 - 16 = 240
14^2 - 14 = 182
12^2 - 12 = 132
10^2 - 10 = 90
8^2 - 8 = 56
6^2 - 6 = 30
5. 441, 441, 147, 735, 105, _
A. 950
B. 800
C. 915
D. 1000
E. None of these
Sol. 441*1 = 441
441/3 = 147
147*5 = 735
735/7 = 105
105*9 = 950
6. The largest and the second largest angles of a triangle are in the ratio of 7 : 3 respectively. The smallest angle is 20% of the sum of the largest and the second largest and the second largest angles. What is the sum of the smallest and the second largest angles ?
A. 80
B. 75
C. 90
D. 85
E. None of these
Sol. Sum of 3 angles of triangle is 180
= (7x + 3x)*20/100
= 2x
Thus, 7x + 3x + 2x = 180
x =15
Sum = 5x = 5*15 = 75
7. The angles of a quadrilateral are in the ratio of 3 : 5 : 11 : 1. The smallest angle of the quadrilateral is equal to the smallest angle of the triangle. The ratio of smallest and largest angle of triangle is 1:5. What is the second largest angle of the triangle?
A. 92
B. 72
C. 62
D. 82
E. None of these
Sol. 3x + 5x + 11x + x = 360
x = 18
Smallest angle of triangle = 18
x = 18 ; 5x = 90
Second largest angle of a triangle = 180 - (18+90) = 72.
8. Ravi purchased a bike for Rs.60000/-. He sold it at a loss of 8 percent. With that money he again purchased another bike and sold it at a profit of 10 percent. What is his overall loss/profit ?
A. Loss of Rs 650/-
B. Profit of Rs 560/-
C. Loss of Rs 740/-
D. Profit of Rs 720/-
E. None of these
Sol. CP = Rs.60000
SP = 92/100 * 60000 = 55200
SP of another bike = 110/100 * 55200 = 60720
Overall Profit = 60720 – 60000 = 720
9. X and Y are two alloys of nickel and copper prepared by mixing metals in the ratio 5:7 and 7:9 respectively. If equal quantities of alloys are melted to form a third alloy Z, find the ratio of nickel and copper in Z.
A. 45:63
B. 43:53
C. 43:61
D. 41:65
E. 41:55
Sol. Ratio of Third Alloy = (5/12 + 7/16)/(7/12 + 9/16) = 41:55
10. Ramesh has two bags, “X” and “Y” that contain black and blue balls. In the Bag ‘X’ there are 6 black and 8 blue balls and in the Bag ‘Y’ there are 6 black and 6 blue balls. One ball is drawn out from any of these two bags. What is the probability that the ball drawn is blue ?
A. 15/28
B. 13/28
C. 17/28
D. 23/28
E. None of these
Sol. Total balls in X bag = 14, Total balls in Y bag = 12
X bag = 1/2(8c1/14c1) = 2/7
Y bag = 1/2(6c1/12c1) = 1/4
Required probability = 2/7 + 1/4 =15/28.
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :
0 comments:
Post a Comment