1. 13, _, 122, 371, 1107
A. 40
B. 42
C. 46
D. 44
E. None of these
Sol. 13*3 + 3 = 42
42*3 - 4 = 122
122*3 + 5 = 371
371*3 - 6 = 1107.
2. 274, 137, 68, 33, 15, _
A. 5.5
B. 4.5
C. 5
D. 3.5
E. 4
Sol. (274 - 0)/2 = 137
(137 - 1)/2 = 68
(68 - 2)/2 = 33
(33 - 3)/2 = 15
(15 - 4)/2 = 5.5
3. Excluding the stoppages, the speed of a bus is 64 km/hr and including the stoppages the speed of the bus is 48km/hr. For how many minutes does the bus stop per hour?
A. 15 min
B. 10 min
C. 12 min
D. 20 min
E. 18 min
Sol. Let distance be LCM of speeds = 192 km
Time taken by bus without stoppage = 192/64 = 3hr
Time taken by bus with stoppage = 192/48 = 4hr
Bus stops in 4 hours for 60 min
Bus stops in 1 hr for 60/4
= 15 min
4. 2, 24, 108, 320, 750, _
A. 1424
B. 1512
C. 1664
D. 1024
E. None of these
Sol. (1^3)*2 = 2
(2^3)*3 = 24
(3^3)*4 = 108
(4^3)*5 = 320
(5^3)*6 = 750
(6^3)*7 = 1512
5. The ratio of amount for two years under CI per annum and for one year under SI is 4/3, when the rate of interest is same, Find the rate of Interest ?
A. 100/3 %
B. 25 %
C. 33/2 %
D. None of these
E. Can't be determined
Sol. SI for 1 year = CI for 1 year
P(1+r/100)2 /P(1+r/100) = 4/3
1+ r/100 = 4/3
r/100 = 4/3 -1 = 1/3
r = 100/3 =
6. The sum of ages of 4 members of a family 5 years ago was 80year. Now the daughter has been married off and replaced by a daughter-in-law, the sum of their ages is 94 years. What is the difference between the ages of daughter and daughter-in-law ?
A. 6
B. 4
C. 12
D. 13
E. None of these
Sol. Present Sum of their ages with daughter = 80+20 = 100
Present Sum of their ages with daughter-in-law = 92
Difference = 100 -94 = 6 yr
7. Three pipes A , B and C can fill a tank in 8 hours , After working it at together for 2 hours , C is closed and A and B can fill the remaining part in 8 hours . How much time will C take alone to fill the tank ?
A. 28
B. 30
C. 32
D. 20
E. None of these
Sol. In 2 hour the part filled by all the three pipes = 2 X 1/8 = 1/4
Remaining part = 1 – 1/4 = 3/4, which is filled by ( A + B ) in 8 hours.
1 hour the part filled by ( A + B ) = 3/(4 x 8) = 3/32
1 hour the part filled by C alone = 1/8 – 3/32= 4-3/32 = 1/32.
8. If a river flowing at 3kmph, a boat travels at 40km upstream and then returns downstream to the starting point. If its speed in still water is 5kmph, Find the total journey time ?
A. 18
B. 20
C. 25
D. 15
E. None of these
Sol. D = t(x2-y2)/2x
40 = t(52 – 32)/2×5
400 = 16t
T = 25
9. Three pipes A , B and C can fill a tank in 8 hours , After working it at together for 2 hours , C is closed and A and B can fill the remaining part in 8 hours . How much time will C take alone to fill the tank ?
A. 28
B. 30
C. 20
D. 32
E. None of these
Sol. In 2 hour the part filled by all the three pipes = 2 X 1/8 = 1/4
Remaining part = 1 – 1/4 = 3/4, which is filled by ( A + B ) in 8 hours.
1 hour the part filled by ( A + B ) = 3/(4 x 8) = 3/32
1 hour the part filled by C alone = 1/8 – 3/32= 4-3/32 = 1/32
10. The average weight of 32 students in a class was calculated as 27kg. It was later found that the weight of two students in a class was wrongly added. The actual weight of one boy was 30kg, but it was calculated as 28kg and the weight of another boy in the class was 21 whereas it was calculated as 25kg. Find the difference between original average weight and calculated average weight ?
A. 0.2
B. 0.1
C. 0.5
D. 0.4
E. None of these
Sol. Original Avg weight = 32*27+2-4 / 32 = 862/32 = 26.9
Given = 27kg
Difference = 27 – 26.9 = 0.1kg
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :
0 comments:
Post a Comment