Wednesday, 16 November 2016





1. 8, 16, 30, 52, 84, _

A. 120
B. 124
C. 128
D. 132
E. None of these

Sol. 8 + 3^2 - 1 = 16
    16 + 4^2 - 2 = 30
    30 + 5^2 - 3 = 52
    52 + 6^2 - 4 = 84
    84 + 7^2 - 5 = 128

2. 11, 13, 29, 91, 369, _

A. 1851
B. 1861
C. 1841
D. 1871
E. 1881

Sol. 11*1 + 2 = 13
     13*2 + 3 = 29
     29*3 + 4 = 91
     91*4 + 5 = 369
    369*5 + 6 = 1851

3. 4, 6, 12, 24, 44, _

A. 64
B. 74
C. 84
D. 94
E. None of these

Sol. 4 + 1*2 = 6
     6 + 2*3 = 12
    12 + 3*4 = 24
    24 + 4*5 = 44
    44 + 5*6 = 74

4. 8, 9, 17, 44, 108, _

A. 233
B. 234
C. 235
D. 236
E. 237

Sol. 8 + 1^3 = 9
     9 + 2^3 = 17
    17 + 3^3 = 44
    44 + 4^3 = 108
   108 + 5^3 = 233

5. 25, 313, 457, 529, 565, _

A. 577
B. 583
C. 593
D. 589
E. None of these

Sol. 25 + 9 * 32 = 313
    313 + 9 * 16 = 457
    457 + 9 * 8 = 529

Directions (6-10): Read the information given and answer the following questions accordingly.

Not surprisingly the growth of the hotel industry is driven by the increase in the number of people using hotels and the increase in per person use of the hotel. In 2004, it is expected that there will be 200 million hotel users in India or about 20 per cent of the population will generate Rs. 50 billion in hotel revenues. Industry revenues should expand from Rs. 50 billion to Rs. 150 billion by 2008, while the number of users should grow to over 560 million or to about half the population of India in the same period. 

6. What is the estimated population of India in 2004? 

A. 98 crore 
B. 100 crore 
C. 110 crore 
D. 115 crore 
E. None of these

Sol. 200 million = 20% of population
⇒ Population = 200 × 5 = 1000 million = 100 crore

7. What will be the simple average growth rate of population of India in the given period 2004-2008?  
A. 2%
B. 3%
C. 4%
D. 4.5%
E. None of these

Sol. 2004 population = 1000 million
Population in 2008 or after 4 years = 560 × 2 = 1120 million
∴ Growth rate = (120 × 100)/(1000 × 4) = (12/4)% = 3% per annum simple growth rate.

8. What will be the growth in percentage of users in India by 2008?  

A. 100%
B. 150%
C. 180%
D. 200%
E. None of these

Sol. Hotel users in 2004 = 200 million
Hotel users in 2008 = 560 million
∴ Growth in percentage =(560 - 200)/200=360/200=180%

9. What will be the percentage growth of the revenues of the hotel industry in the given period?  

A. 200%
B. 230%
C. 260%
D. 300%
E. None of these

Sol. Total revenue in 2004 = 50 billion
Total revenue in 2008 = 150 billion
∴ Growth in percentage =(150 - 50)/50×100=100/50=200%  

10. It is believed that if 50% of the population of any country can afford hotel-use, it is economically developed. Can we say that India will be a developed country by 2007?  

A. Yes 
B. No 
C. Cannot say 
D. Data inadequate 
E. None of these

Sol. By 2008 half or 50% of the India population will be using hotels.
We do not have any information about 2007. Hence the data is inadequate. 
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts