As some shifts have already completed of IBPS Clerk Prelims 2016-17. We now have a better understanding of the questions asked in IBPS Clerk Prelims exam.
So, for our students we have prepared a set of questions containing some of the asked questions in IBPS Clerk Prelims 2016-17 and some based on their types.
Solving this will get you a better understanding of the questions asked in IBPS Clerk Prelims, if you still have not given your IBPS Clerk Prelims paper.
These sets will be posted daily for all those students who have yet to give their IBPS Clerk Prelims exam, and get them ready to face the exam with confidence.
So, for our students we have prepared a set of questions containing some of the asked questions in IBPS Clerk Prelims 2016-17 and some based on their types.
Solving this will get you a better understanding of the questions asked in IBPS Clerk Prelims, if you still have not given your IBPS Clerk Prelims paper.
These sets will be posted daily for all those students who have yet to give their IBPS Clerk Prelims exam, and get them ready to face the exam with confidence.
Directions (1-5): What will come in place of question mark (?) in the following number series ?
1. 3, 8, 21, 88, ?, 2616
A. 440
B. 435
C. 445
D. 450
E. None of these
Sol. 3*2 + 2 = 8
8*3 - 3 = 21
21*4 + 4 = 88
88*5 - 5 = 435
435*6 + 6 = 2616
2. 48, 28, 30, 61, 244.5, ?
A. 1956.25
B. 2000
C. 1885.25
D. 1756.5
E. None of these
Sol. 48*0.5 + 4 = 28
28*1.0 + 2 = 30
30*2.0 + 1 = 61
61*4.0 + 0.5=244.5
244.5*8.0 +0.25=1956.25
3. 16, 20, 4, 40, ?, 76
A. 8
B. 0
C. 4
D. 2
E. None of these
Sol. 16 + 2^2 = 20
20 - 4^2 = 4
4 + 6^2 = 40
40 - 8^2 =-24
-24 + 10^2= 76
4. 6, 10, 17, 30, 52, ?
A. 112
B. 86
C. 99
D. 124
E. None of these
Sol. Difference of difference.
5. 1, 3, 10, 38, 168, ?
A. 872
B. 802
C. 868
D. 854
E. None of these
Sol. 1*1 + 2 = 3
3*2 + 4 = 10
10*3 + 8 = 38
38*4 + 16= 168
168*5 + 32= 872
Directions (6-10) : What should come in place of question mark (?) in the following questions ?
6. 56% of 225 + 20% of 150 = ? – 109
A. 49
B. 103
C. 53
D. 47
E. None of these
Sol. Sol. ? = 126 + 30 + 109 = 265
7. 12% of 1885 = ? ÷ 6
A. 1248.4
B. 1292.2
C. 1312.6
D. 1357.2
E. None of these
Sol. Sol. ? = 226.2 × 6 = 1357.2
8. (854×854×854−276×276×276)/(854×854+854×276+276×276) = ?
A. 1130
B. 578
C. 565
D. 1156
E. None of these
Sol. ? = [(854)^3− (276)^3]/[(854)^2 + (854×276) + (276)^2]
= 854 – 276
= 578.
9. 7(1/17) × 3485 + 9(1/18) × 2430 = ?
A. 23354
B. 53345
C. 46605
D. 43345
E. None of these
Sol. 120/17(3485) + 163/18(2430)
24600+22005 = 46605
10. 44.01-323.66 + 2450.50 = ? + 170.85
A. 2000
B. 1240
C. 1670
D. 2460
E. None of these
Sol. 2494.51-323.66 = 2170.85
11. Twenty-four men can complete a work in 18 days and twenty women can complete the same work in 16 days. Thirty-six men started the work and left after 3 days. Now ten women started the work and left after 4 days. What amount of left is completed by now ?
A. 5/8
B. 2/7
C. 3/8
D. 1/4
E. None of these
Sol. 24m in 18 days, so 36 in 24*18/36 = 12 days
In 3 days, they did 1/12 * 3 = 1/4 work
20w in 16 days, so 10 in 20*16/10 = 32 days
In 4 days, they did 1/32 * 4 = 1/8 work
So completed work = 1/4 + 1/8 = 3/8.
12. A box contains 150 tickets (numbered 1 to 150). Find the probability of drawing a ticket containing a multiple of 3 or 6.
A. 1/3
B. 2/3
C. 43/150
D. 31/150
E. None of these
Sol. Required Probability = 50/150 = 1/3.
13. An article is marked 25% above the cost price and it gets a 10% discount also. Find the profit percent if the seller cheats while selling by using 10% less weight ?
A. 23%
B. 22%
C. 20%
D. 25%
E. None of these
Sol. Let CP = 100
So MP = 125
So SP after discount = 90/100 * 125 = 112.5
Now seller selling 10% less in weight so CP = Rs 90
Now CP = 90, SP = 112.5
So profit % = 22.5/90 * 100 = 25%.
14. X and Y started a business with investments Rs 1800 and Rs 2400 respectively. After 6 months, Z also joined them with investment of Rs 4000. If after a year a total of Rs 42,000 is earned as profit, what is the share of Z ?
A. 25,500
B. 23,000
C. 20,000
D. 28,000
E. None of these
Sol. X : Y : Z
1800*12 : 2400*12 : 4000*6
9 : 12 : 10
10/(9+12+10) * 42,000 = 13548.
15. A rectangular box has length, breadth and height in the ratio 7 : 2 : 7. These are respectively increased by 20%, 5% and 50%. What is the percentage increase in volume of rectangular box ?
A. 89%
B. 85%
C. 90%
D. 96%
E. None of these
Sol. 7x, 2x and 7x, so volume = 98.
Now when increase is done, ratio is
(120/100)*7x , (105/100)*2x , (150/100)*7x
New volume = 185.22
% increase = (185.22-98)/98 * 100 = 89%.
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :
nice bLog! its interesting. thank you for sharing.... solution manual
ReplyDelete