Sunday, 11 December 2016


RBI Assistant Prelims 2016-17 (Important Questions-3)













1. Radius of circular wheel is 35 cm ad it moves at the rate of 500 revolutions per minute. Speed of the wheel is:

A. 65 km/hr
B. 66 km/hr
C. 68 km/hr
D. 70 km/hr
E. None of these

Sol. Distance covered in 1 rev. = Circumference of wheel
Circumference of wheel = 2*22*35/7 = 220 cm

Given, wheel is rotating 500 times in a minute.
Distance covered in 1 minute = 500*220 = 110,000 cm = 1.1 km.

Hence, distance covered in 60 minutes = 1.1*60 = 66km
Thus, speed of the wheel is = 66 km/hr.

2. What will be the ratio of simple interest earned from a certain amount at the same rate of interest for 6 years and that for 9 years ?

A. 3/4
B. 2/3
C. 1/3
D. 1/4
E. None of these

Sol. S.I. for 6 years = P*R*6/100
S.I. for 9 years = P*R*9/100

Ratio = (P*R*6/100)/(P*R*9/100) = 2/3.

3. X started a business with Rs 4500 and another person Y joined him after 3 months with Rs 3000. etermine their profit ratio at the end of the year ?

A. 2:1
B. 3:2
C. 3:1
D. 4:1
E. 5:2

Sol. Requied Ratio = (4500*12) : (3000*9) = 2:1.

4. A and B together complete a work in 5 days. If A is twice efficient and B is 1/3th efficient they complete he same work in 3 days. Find the time taken by B to complete the work alone ?

A. 8
B. 10
C. 12
D. 15
E. None of these

Sol. According to the question,
1/x + 1/y = 1/5

and

2/x + 1/3y = 1/3

Solving these we get, y = 10 days.

5. At what rate of simple interest will Rs 52,00 amount to Rs 8216 in a span of 8 years ?

A. 8%
B. 7.25%
C. 7.5%
D. 7%
E. None of these

Sol. Simple interest = 8216 - 5200 = 3016
3016 = 5200*r*8/100
Solving, r = 7.25%.

Directions (1-5): What will come in place of (_) in the following number series ?

6. 15, 16, 30, 93, 368, _

A. 1845
B. 1645
C. 1745
D. 1545
E. None of these

Sol. 15*1 + 1 = 16
     16*2 - 2 = 30
     30*3 + 3 = 93
     93*4 - 4 = 368
    368*5 + 5 = 1845.

7. 20, 25, 40, 65, 100, _

A. 150
B. 145
C. 140
D. 135
E. None of these

Sol. 20 + 5*1 = 25
     25 + 5*3 = 40
     40 + 5*5 = 65
     65 + 5*7 = 100
    100 + 5*9 = 145.

8. 16, 8, 8, 12, 24, _

A. 40
B. 50
C. 60
D. 70
E. None of these

Sol. 16*0.5 = 8
      8*1.0 = 8
      8*1.5 = 12
     12*2.0 = 24
     24*2.5 = 60.

9. 5, 6, 8, 10, 11, 14, _

A. 15
B. 16
C. 14
D. 18
E. None of these

Sol. Alternating series of +3 and +4.
Thus, 11 + 3 = 14.

10. 5, 3.5, 7.25, 21.125, _

A. 77.9375
B. 73.9175
C. 71.8855
D. 72
E. None of these


Sol. *0.5+1  *1.5+2  *2.5+3  *3.5+4 

For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts