Friday, 13 January 2017


















Directions (1-5): Find out the wrong number in each sequence: 

Q1. 56, 72, 90, 110, 132, 150

(a) 72
(b) 110
(c) 132
(d) 150  
(e) None of these

Q2. 1, 2, 6, 15, 31, 56, 91  

(a) 31
(b) 91
(c) 56
(d) 15
(e) None of these

Q3. 105, 85, 60, 30, 0, -45, -90 

(a) 0
(b) 85
(c) -45
(d) 60
(e) None of these

Q4. 125, 127, 130, 135, 142, 153, 165  

(a) 130
(b) 142
(c) 153 
(d) 165
(e) None of these
            
Q5. 3, 10, 21, 36, 55, 70, 105 

(a) 105
(b) 70
(c) 36
(d) 55
(e) None of these



Directions (6-10): What should come in place of the question mark (?) in the following series ?

Q6. 19    68   ?   129   145   154

(a) 154 
(b) 129
(c) 145 
(d) 104
(e) None of these

Q7. 0   5    18   43   84    145   ?

(a) 220 
(b) 240
(c) 260 
(d) 280
(e) None of these

Q8. 10    17    48    165    688    3475    ?

(a) 27584 
(b) 25670
(c) 21369 
(d) 20892
(e) None of these

Q9. 1    3    24    360    8640     302400    ?

(a) 14525100 
(b) 154152000
(c) 14515200 
(d) 15425100
(e) None of these

10. 9   11   16  33   98   ?

(a) 326
(b) 336
(c) 331
(d) 340
(e) 355

ANSWERS :

1. Ans.(d)
Sol. The numbers are 7 × 8, 8 × 9, 9 × 10, 10 × 11, 11 × 12, 12 × 13. So, 150 is wrong. 

2. Ans (b)
Sol. Add 1, 4, 9, 16, 25, 36. So 91 is wrong.

3. Ans.(a)
Sol. Subtract 20, 25, 30, 35, 40, 45 from successive numbers. So, 0 is wrong.  

4. Ans.(d)
Sol. Prime numbers 2, 3, 5, 7, 11, 13 are to be added successively. So 165 is wrong. 

5. Ans.(b)
Sol. The pattern is 1 × 3, 2 × 5, 3 × 7, 4 × 9, 5 × 11, 6 × 13, 7 × 15 etc. 

6. Ans.(d)
Sol. 19 + 7^2 = 68
68 + 6^2 = 104
104 + 5^2 = 129
129 + 4^2 = 145
145 + 3^2 = 154

7. Ans.(e)
Sol. 0 + 5 = 5
5 + 13 = 43
18 + 25 = 43
43 + 41 = 84
84 + 61 = 145
? = 145 + 85 = 230

8. Ans.(d)
Sol. 10*1 + 1*7 = 17
17*2 + 2*7 = 48
48*3 + 3*7 = 165
165*4 + 4*7 = 688
688*5 + 5*7 = 3475
? = 3475*6 + 6*7 = 20892

9. Ans.(c)
Sol. 1*3 = 3
3*8 = 24
24*15 = 360
360*24 = 8640
8640*35 = 302400
? = 302400*48 = 14515200

10. Ans.(e) 
Solution :
11 – 9 = 2
16 – 11 = 5
33 – 16 = 17;( 5 – 2 = 3; 17 – 5 = 12(3*4))...




Important Note:

To receive the fastest updates on Bank Exams like IBPS, SBI, RBI, IPPB, etc. as well as all other ongoing as well as forthcoming exams, kindly subscribe to our website. All you have to do is enter your email in the pop-up that appears on the website when you first enter it on the home page. Once you’re subscribed, you will receive all the latest updates concerning all competitive exams.
For more Updates & Notifications for bank exams like SBI PO, SBI CLERK, IBPS PO, IBPS RRB, IBPS CLERK, IBPS SO, NIACL, SSC CHSL, SSC CGL etc. like our facebook page at :

0 comments:

Post a Comment

Popular Posts